Naga MarketsRopa WTI zyskała 6% w poniedziałek. Strona podażowa wpłynęła na cenyCena ropy naftowej WTI we wtorek powiększa zyski z poniedziałku korzystając ze słabnącego dolara. Na rynkowe sentymenty wpływa polityczne zamieszanie w Stanach Zjednoczonych, informacje o stanie zdrowia Donalda Trumpa oraz pojawienie się nowego sztormu w Zatoce Meksykańskiej, co może wywołać kolejne przerwy w produkcji paliw w regionie.

  • Donald Trump po 4 dniach kuracji powrócił do Białego Domu, jednak duża część jego sztabu i współpracowników została wysłana na kwarantannę
  • Sztorm w Zatoce Meksykańskiej może zakłócić produkcję ropy
  • W Norwegii strajkują pracownicy przemysłu naftowego

Ropa we wtorek kontynuuje zwyżkę

Cena ropy WTI notowanej na amerykańskie NYMEX w poniedziałek wystrzeliła w górę aż o 5,86% do 39,22 dol. za baryłkę. Wtorkowa sesja przynosi wzrost o kolejne 0,43% do 39,39 dol. bbl.

Ropa WTI zyskała 6% w poniedziałek. Strona podażowa wpłynęła na ceny
Notowania ropy WTI na NYMEX. Źródło: tradingview.com

Natomiast ropa naftowa Brent notowana na europejskiej ICE zyskała w poniedziałek 5,14% i podrożała do 41,29 dol. za baryłkę. We wtorek rano kurs ropy Brent wzrasta o 0,68% do 41,57 dol. bbl.

Ropa WTI zyskała 6% w poniedziałek. Strona podażowa wpłynęła na ceny
Notowania ropy Brent na ICE. Źródło: tradingview.com

Poniedziałkowy nagły wzrost cen ropy jest prawdopodobnie odreagowaniem piątkowych spadków częściowo wywołanych niespodziewaną informacją o zakażeniu się koronawirusem przez prezydenta Stanów Zjednoczonych. Wtedy, notowania ropy WTI opadły o 3,73% do 37,05 dol. na zamknięciu.

Zobacz również: Złoto wybija powyżej 1910 dol. Trump opuszcza szpital po leczeniu na COVID

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

USA: Trump opuścił szpital

W Stanach Zjednoczonych sytuacja polityczna i gospodarcza nadal jest skomplikowana. Pakiet stymulacji fiskalnej nadal nie został zatwierdzony, mimo przegłosowania go w Izbie Reprezentantów amerykańskiego Kongresu już w zeszłym tygodniu.

Być może zakażenie się koronawirusem przez Donalda Trumpa wywrze presję ze strony opinii publicznej, co może przyspieszyć proces negocjacji między partiami i stworzy pole do kompromisu.

Czynniki podażowe wpłynęły na wzrost ceny ropy

Na stronę podażową rynku ropy wpływ miał strajk pracowników w Norwegii, który spowodował zamknięcie sześciu platform wiertniczych na Morzu Północnym i zmniejszenie łącznego potencjału produkcyjnego kraju aż o 8%.

Natomiast w Zatoce Meksykańskiej, amerykańska infrastruktura naftowa stoi w obliczu ewentualnej ewakuacji z uwagi na zagrożenie powstającym sztormem zmierzającym w stronę południowych stanów USA.

– To czynniki strony podażowej zmieniły się w ostatnich 24 godzinach i wpływają na zwyżkę – stwierdził Lachlan Shaw, szef działu badań rynków surowcowych w National Australia Bank.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here