Naga MarketsCena ropy WTI znowu powyżej 40 USD! OPEC będzie respektował zobowiązaniaCena ropy WTI umacnia się podczas ostatniej sesji obecnego tygodnia. Ponad 2-procentowy wzrost zaprowadził notowania z powrotem ponad poziom 40 USD za baryłkę. Kontrakty terminowe na amerykańską ropę West Texas Intermediate zaczęły zyskiwać po tym jak kartel OPEC oraz sojusznicy obiecali wywiązać się ze zobowiązań dotyczących ograniczenia podaży surowca.

  • Kraje zrzeszone w OPEC oraz OPEC+ obiecują trzymać się cięć produkcji
  • Popyt na ropę odbija w czerwcu
  • Kurs ropy WTI testuje poziom 40 USD, nieco wyżej może zostać domknięta luka

OPEC+ trzyma się planu cięć

Plany Iraku i Kazachstanu mające na celu zrekompensowanie w maju nadprodukcji w związku z zobowiązaniami dotyczącymi ograniczenia podaży wsparły rynek ropy naftowej. Zobowiązania pojawiły się na spotkania panelu monitorującego przestrzeganie przepisów przez Organizację Krajów Eksportujących Ropę Naftową i jej sojuszników (OPEC+).

Za kolejną przyczynę umocnienia ropy naftowej uważa się komentarze Vitol oraz Trafigura – globalnych firm handlujących tym surowcem. Obie firmy zauważają w czerwcu odbicie popytu na ropę.

Ponadto, rynki zdają się obecnie ignorować obawy dotyczące innych klas aktywów. Sugeruje to, że notowania wspierają nabywcy fizycznego surowca, a nie spekulanci. To z kolei pokazuje odbudowę popytu i wpływa na wzrost gospodarczy.

Ropa od początku tygodnia zyskuje ponad 10 proc.

Jak widać na poniższym wykresie dziennym kontraktów terminowych na ropę WTI, cena odbiła w poniedziałek od strefy wsparcia w okolicach 34,80 USD za baryłkę. Poza środową sesją, gdzie widoczne było niezdecydowanie, kurs umacniał się każdego dnia o ponad 2,5 proc.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Wykres dzienny kontraktów terminowych na ropę WTI

Od początku tygodnia ropa zyskała już 10 proc. Kupujący muszą się jednak liczyć ze sporym wyzwaniem, ponieważ nieznacznie ponad obecnymi poziomami znajduje się opór w postaci luki spadkowej z marca br.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here