Naga MarketsRopa WTI zalicza najlepszy tydzień od pół roku, OPEC+ rozważa zmianę redukcjiCena ropy naftowej WTI w czwartek rano osiąga niewielki wzrost wskutek czego jak do tej pory notowania surowca zaliczają najlepszy wzrostowy tydzień od pół roku. Za taką zwyżką stoi przede wszystkim nadejście optymistycznego sentymentu związanego z odbudową popytu na paliwa, który pojawił się po informacji o progresie prac nad szczepionką na COVID-19.

  • Przedstawiciele OPEC+ rozważają zmianę planowanych luzowań redukcji wydobycia
  • Obecne poziomy ograniczenia produkcji przez OPEC+ zmniejszają globalną podaż ropy aż o 8%
  • Zwycięstwo Bidena mniej korzystne dla rynku ropy niż reelekcja Trumpa, twierdzą eksperci

Ropa WTI blisko 42 dol. bbl

Cena ropy naftowej WTI notowanej na amerykańskiej giełdzie surowcowej NYMEX w porannej czwartkowej części sesji rośnie o 0,05% do 41,47 dol. za baryłkę. Oznacza to, że kurs ropy od początku tego tygodnia wystrzelił w górę już o 11,66% i jest to najlepszy tydzień od maja tego roku.

Ropa WTI zalicza najlepszy tydzień od pół roku, OPEC+ rozważa zmianę redukcji
Notowania ropy naftowej WTI. Źródło: tradingview.com

Ropa Brent notowana na europejskiej giełdzie ICE spada już drugą sesję z rzędu, tracąc w czwartek rano tylko 0,05% i opadając do 43,74 dol. za baryłkę.

Ropa WTI zalicza najlepszy tydzień od pół roku, OPEC+ rozważa zmianę redukcji
Notowania ropy Brent. Źródło: tradingview.com

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

OPEC+ rozważa zmianę planu zmniejszenia redukcji

Minister Energetyki w Algierii stwierdził w środę, że OPEC+ może wydłużyć czas stosowania obecnego poziomu redukcji wydobycia ropy naftowej przez kartel. Na ten moment obowiązującą datą zmniejszenia tych ograniczeń jest 1 stycznia 2021 roku. Podobną opinię w poniedziałek wyraził także saudyjski minister, a pod koniec października sam prezydent Rosji, Władimir Putin.

Bieżący poziom redukcji to 7,7 mln baryłek dziennie (to około 8% globalnej podaży surowca), a zmiana miała nastąpić właśnie z przełomem tego roku do 5,7 mln baryłek. Niestety, niespodziewany rozwój pandemii i pojawienie się lockdownów w Europie rzuciło cień niepewności na odbudowę popytu na paliwa.

Jednak w kwestii redukcji wydobycia nic nie jest pewne do dwudniowego spotkania grupy, które odbędzie się na przełomie listopada i grudnia.

Zobacz również: Złoto nieco ponad kluczowym wsparciem. Czy uda się utrzymać ten poziom?

Zapasy ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych skurczyły się w zeszłym tygodniu o 5,15 mln baryłek, jak podała branżowa organizacja American Petroleum Institute. To znacznie większy spadek rezerw niż spodziewali się analitycy, którzy przeciętnie przewidywali zniżkę o zaledwie 0,9 mln baryłek.

Oficjalne rządowe dane przedstawione zostaną w czwartek przez Energy Information Administration. Zwykle publikowane są one publikowane w środę, a jednodniowe opóźnienie w tym tygodniu wynika z dnia wolnego w USA z uwagi na narodowe święto: Dzień Weteranów.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here