Naga MarketsHuti, bojówki walczące w Jemenie, finansowane i wspierane przez Iran, zaatakowały dronami dwie pompownie ropy w Arabii Saudyjskiej. Po kilku godzinach rząd Arabii Saudyjskiej przyznał, że doszło do ataku. Na tę informację notowania ropy WTI wzrosły o 1,76% i obecnie za jedną baryłkę ropy należy zapłacić około 61,84 dolarów.


Eskalacja konfliktu na Bliskim Wschodzie

rafineria w tle zachód słońcaRopa naftowa wzrosła po tym, jak niezidentyfikowane drony zaatakowały dwie stacje pomp należące do Saudi Aramco, zmuszając państwową firmę naftową do zawieszenia operacji w tym obszarze. Zgodnie z oświadczeniem ministra ds. energii Khalida Al-Faliha, stacje pompowe numer osiem i dziewięć na rurociągu Wschód-Zachód, który przenosi ropę z wschodniej prowincji Arabii Saudyjskiej do portu Yanbu w Morzu Czerwonym, zostały zaatakowane przez uzbrojone drony. Na skutek ataku powstał pożar, który spowodował drobne uszkodzenia stacji numer osiem, ale ostatecznie został on opanowany.

Aramco podjął środki ostrożności i tymczasowo wstrzymano pracę rurociągu. Obecnie trwa ocena sytuacji i prace nad przywróceniem operacji. Eksport ropy naftowej i produktów jest kontynuowany jak zwykle – powiedział Al-Falih.

Buntownicy Houthi w sąsiednim Jemenie – którzy od dawna otrzymują wsparcie od Iranu – powiedzieli wcześniej, że celowali w kluczowe instalacje saudyjskie. Chociaż dokładny charakter ataków na stacje pomp lub tankowce pozostaje niejasny, wzmacniają one napięcia w regionie.

To kolejna eskalacja napięć na Bliskim Wschodzie po tym, jak cztery tankowce u wybrzeży Zjednoczonych Emiratów Arabskich padły ofiarą próby sabotażu w niedzielę. Choć obyło się bez ofiar, jednostki zostały poważnie uszkodzone.

Zmienność na notowaniach ropy naftowej silnie wzrosła w tym miesiącu, ponieważ:

  • Wzrosło ryzyko widma pełnej wojny handlowej;
  • Rośnie konflikt na Bliskim Wschodzie;
  • Zakłócenia produkcji w Norwegii;
  • Brak rozstrzygnięcia w decyzji OPEC.
Zmienność ropy WTI
Wzrasta zmienność ropy WTI

Jesteśmy świadkami wzrostu obaw gospodarczych i zacieśnienia równowagi na rynku ropy – powiedział Tamas Varga, analityk w PVM Oil Associates Ltd. w Londynie.

Ropa WTI rośnie niemal 2%

ropaCena ropy WTI wzrasta w trakcie dzisiejszej sesji, choć notowania w dalszym ciągu konsolidują w zakresie 60,00 – 63,34 USD. Wybicie dołem umożliwiłoby test wsparcia 58,26. Natomiast jeśli wzrosty będą kontynuowane może dojść do testu wczorajszego szczytu, a jego przebicie otworzy drogę do tegorocznego maksimum 66,60.

Zobacz również: Ropa WTI rozpoczyna wzrosty – oczekiwany poziom 64,24$

Ropa WTI we wtorek 14 maja 2019
tradingview.com


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here