Naga MarketsRopa WTI walczy z poziomem 60 dol. bbl. Nowa wysoka prognoza od Goldman SachsCena ropy naftowej WTI w poniedziałek rano odbija w górę po dwóch poprzednich spadkowych sesjach. W początkowej części sesji, kurs surowca wybił powyżej 60 dol. za baryłkę, jednak ten poziom nie został utrzymany. Jednym z czynników poniedziałkowej zwyżki może być nowa prognoza dla rynku ropy od giganta bankowości inwestycyjnej: amerykańskiego banku Goldman Sachs.

  • Zbliża się kluczowe spotkanie OPEC+ planowane na 4 marca, które dotyczyć będzie planów produkcyjnych ropy członków grupy
  • Amerykański sektor naftowy ocenia straty pod ataku zimy
  • Odbudowa branży może potrwać kilka tygodni

Ropa WTI blisko 60 dol. bbl

Cena ropy naftowej WTI notowanej na amerykańskiej giełdzie surowcowej NYMEX w poniedziałek rano wzrasta o 0,91% do 59,80 dol. za baryłkę. Od początku roku, surowiec podrożało o ponad 23%

Te artykuły również Cię zainteresują
 

Ropa WTI walczy z poziomem 60 dol. bbl. Nowa wysoka prognoza od Goldman Sachs
Notowania ceny ropy WTI. Źródło: tradingview.com

Tymczasem, ropa naftowa Brent notowana na europejskiej giełdzie ICE w porannej części poniedziałkowej sesji drożeje o 1% do 63,30 dol. za baryłkę.

Ropa WTI walczy z poziomem 60 dol. bbl. Nowa wysoka prognoza od Goldman Sachs
Notowania ropy Brent. Źródło: tradingview.com

Jednym z powodów zwyżki jest nowa prognoza opublikowana przez bank inwestycyjny Goldman Sachs. Zrewidował on swoje prognozy co do ceny ropy naftowej na 2021 rok o aż 10 dol. za baryłkę. Teraz, spodziewana cena to 70 dol. bbl na koniec czerwca i 75 dol. już w III w. 2021 r.

Teraz, przewidujemy, że ceny ropy naftowej będą wzrastać wcześniej i wyżej, napędzane niższymi spodziewanym poziomami rezerw i wyższymi kosztami krańcowymi, przynajmniej w krótkim terminie – co ma wspomóc odbudowę aktywności w sektorze – stwierdzili analitycy Goldman Sachs.

Wyższy niż spodziewany popyt i wciąż ograniczona podaż ponownie stwarza większy deficyt niż wcześniej spodziewany – dodali.

Warto jednak także pamiętać o nastrojach i wydarzeniach z zeszłego tygodnia, które także mogą mieć nadal wpływ na ceny ropy. Niespodziewany atak zimy w Teksasie zmusił lokalny przemysł naftowy do zamknięcia placówek, co przełożyło się na spadek produkcji o aż 4 mln baryłek dziennie, jak szacują analitycy.

To około 30% łącznej amerykańskiej produkcji z 2019 roku. Jak oceniają amerykańskiej agencje branżowe, zapewne potrwa jeszcze kilka dni zanim na dobre rozpocznie się proces przywracania infrastruktury do działania.

 

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Platformy wiertnicze z Zatoki Meksykańskiej mogą wymagać nawet trzech tygodni przygotowań, żeby wrócić do 100% możliwości wydobywczych.

W długim terminie, spadek w kapitale napływającym do amerykańskim spółek wydobywczych będzie ograniczał możliwości produkcyjne, co spowoduje, ze w tym roku podaż ropy będzie nadal poniżej wartości sprzed pandemii. – stwierdzili analitycy ANZ Research.

Zobacz również: Jak handlować ropą naftową w Plus500?

Ceny ropy zapewne napotkają zwiększoną zmienność w nadchodzących tygodniach w sytuacji, gdy rynek stara się uzyskać więcej jasności co do tego, ja szybko amerykański sektor naftowy i rafineryjny wróci do pełnych możliwości produkcyjnych. Z drugiej strony, zbliża się spotkanie OPEC+ – zauważył Warren Patterson, dyrektor strategii surowcowej w ING Bank NV.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: wykres eur usd | mercator forum parkiet | akcje bitcoin | bitcoin kurs dzisiaj | dolar prognoza |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here