Naga MarketsRopa WTI w poniedziałek w górę dzięki wyborczemu sukcesowi Joe BidenaCena ropy naftowej WTI w poniedziałek rano zyskuje niemal 2,5% po eliminacji części rynkowej niepewności wskutek informacji o zagwarantowaniu wymaganej liczby głosów elektorskich, aby Joe Biden został wybrany prezydentem Stanów Zjednoczonych.

  • Rozwój pandemii koronawirusa spowija cień na odbudowie popytu na paliwa.
  • Łączna liczba przypadków COVID-19 zbliża się do 51 mln
  • Zwycięstwo Joe Bidena postrzegane jest jako jeden z głównych czynników wzrostu ceny ropy w poniedziałek

Ropa WTI w poniedziałek w górę

Cena ropy WTI notowanej na amerykańskiej giełdzie NYMEX w poniedziałek rano zyskuje 2,34% i wybija do 38 dol. za baryłkę. Zeszły tydzień był prawdziwym rollercoasterem dla notowań ropy WTI, które chwilowo były nawet tak nisko jak 33,64 dol. by potem podskoczyć do 39,35 dol. Ostatecznie w piątek kurs zakończył sesję na 37,14 dol.

Ropa WTI w poniedziałek w górę dzięki wyborczemu sukcesowi Joe Bidena
Notowania ropy WTI. Źródło: tradingview.com

Tymczasem ropa Brent notowana na europejskiej ICE w poniedziałek wzrasta o 1,46% do 40,24 dol za baryłkę kontynuując zwyżkę zapoczątkowaną wybiciem z półrocznych minimów osiągniętych w  zeszłym tygodniu.

Ropa WTI w poniedziałek w górę dzięki wyborczemu sukcesowi Joe Bidena
Notowania ropy Brent. Źródło: tradingview.com

Ropa drożeje zapewne z uwagi na obwieszczone przez media zwycięstwo Joe Bidena w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Kandydat Demokratów zapewnił sobie już wymaganą ilość głosów, by stać się prezydentem elektem.

Biden już zapowiedział powstanie planu walki z pogarszającym się kryzysem wywołanym pandemią COVID-19. Stany Zjednoczone są pierwszym państwem na świecie, gdzie liczba osób zakażonych koronawirusem przekroczyła 10 mln.

– Wynik wyborów jest idealny z punktu widzenia rynków. Żadna z partii nie ma kontroli nad Kongresem, zatem zarówno wojny handlowe, jak i podwyżki podatków nie wchodzą w grę – zauważył Michael McCarthy, analityk rynkowy w CMC Markets.

Republikański Senat jest także problemem dla Demokratów w kwestii pakietu stymulacji fiskalnej, który zapewne zostanie zablokowany w tej izbie.

Zobacz również: Cena złota kontynuuje wzrosty po najlepszym tygodniu od lipca

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Podaż ropy rośnie mimo możliwego spadku popytu

Jeśli chodzi o sytuację podażową na rynku ropy, to zdaje się, że strona popytowa będzie miała coraz większe problemy w zaspokojeniu rosnącej podaży surowca. Firma analityczna Baker Hughes poinformowała, że liczba działających placówek wydobywczych wzrosła już ósmy tydzień z rzędu.

Tymczasem Chiny w październiku zanotowały spadek importu ropy naftowej o aż 12% względem września. Oznaczać to może, że chińskie rezerwy surowca są już przepełnione i kraj ten stopniowo może kontynuować ilości importowanej ropy.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here