Naga MarketsRopa WTI w dół we wtorek w obliczu rozwoju pandemii i wzrostu podażyCena ropy naftowej WTI we wtorek odzyskuje część spadków zanotowanych w poniedziałek odbijając do poziomów tuż poniżej 39 dol. za baryłkę.

  • Libia zamierza zwiększyć produkcję do nawet ponad 1 mln baryłek w ciągu czterech tygodni
  • Sztorm Zeta zmierza w kierunku Zatoki Meksykańskiej, platformy wiertnicze w regionie są ewakuowane
  • Ropa WTI na trzytygodniowych minimach

Ropa WTI poniżej 39 dol. bbl

Ropa naftowa WTI notowana na NYMEX we wtorek rano drożeje o 0,41% do 38,72 dol. za baryłkę, jako odpowiedź po poniedziałkowej przecenie o aż 3,24%. Zniżka ta zdołowała kurs amerykańskiej ropy do trzytygodniowych minimów.

Ropa WTI w dół we wtorek w obliczu rozwoju pandemii i wzrostu podaży
Notowania ropy naftowej WTI. Źródło: tradingview.com

Podobnie wygląda sytuacja notowań ropy Brent na giełdzie ICE. W poniedziałek, europejski surowiec zyskuje 0,54% i drożeje do 40,68 dol. za baryłkę, po zniżce o 3,14% w poniedziałek.

Ropa WTI w dół we wtorek w obliczu rozwoju pandemii i wzrostu podaży
Notowania ropy Brent. Źródło: tradingview.com

Odbudowa globalnego popytu na ropę w obliczu narastającej pandemii nadal stoi pod znakiem zapytania, a łączna liczba przypadków COVID-19 zapewne już we wtorek przekroczy 44 mln.

Jednocześnie, brak zdecydowanych sygnałów od czołowych amerykańskich polityków w sprawie pakietu stymulacji fiskalnej nie jest wsparciem dla wzrostu cen ropy naftowej. W przypadku zatwierdzenia stymulusu, Amerykanie otrzymaliby czeki zapomogowe, co bezpośrednio przełożyłoby się na zwiększona konsumpcję paliw.

– Sądzimy, że od tego momentu pojawią się problem ze wzrostem popytu. Restrykcje związane z COVID-19 są tego częścią. – stwierdził Vivek Dhar, analityk rynków surowcowych w Commonwealth Bank of Australia.

Bank spodziewa się, że cena ropy w IV kw. 2020 roku wyniesie przeciętnie 38 dol. za baryłkę a cena ropy Brent około 41 dol. Natomiast prognozy The World Bank z najnowszego raportu o przyszłości rynku surowcowego mówią o średniej cenie 41 dol. za baryłkę w 2020 roku. W 2021 roku cena ropy ma osiągnąć przeciętną wartość 44 dol. bbl.

Zobacz również: Trading mobilny: cena złota, kurs ropy naftowej oraz kurs GBP/USD na platformie Capital.com

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Niepewna przyszłość sytuacji podażowej

Jeśli chodzi o podaż surowca, to Libia zapowiedziała, że w przeciągu 4 tygodni będzie w stanie zwiększyć produkcję do ponad 1 mln baryłek dziennie zaskakując analityków tak szybkim tempem odbudowy sektora po ponad 8 miesięcznej blokadzie. W poniedziałek, rozpoczęty został proces wznowienia wydobycia na ostatnim polu naftowym.

Tymczasowo wzrost podaży libijskiej ropy zniwelować może zaburzenie produkcji w Zatoce Meksykańskiej, gdzie już po raz siódmy w tym roku huragan sparaliżuje wydobycie.

Ze strony OPEC+ napływają mieszane informacje co do spojrzenia grupy na rynek ropy. W poniedziałek, Minister Energii Arabii Saudyjskiej, książę Muhammad bin Salmān bin ‘Abd al-‘Azīz zapowiedział, że najgorsze dla rynku już za nim. Wypowiedź ta stoi w pewnym kontraście z niedawnym stwierdzeniem Sekretarza Generalnego OPEC, Mohammeda Barkindo, według którego odbudowa rynku ropy może zająć dłużej niż pierwotnie sądzono.

Branżowe dane dotyczące zapasów ropy w Stanach Zjednoczonych zostaną przedstawione już we wtorek wieczorem, jednak Reuters już udostępnił wyniki sondy, której rezultaty mówią o wzroście rezerw w zeszłym tygodniu.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here