Naga MarketsRopa WTI w czwartek poniżej 45 dol. Decyzja OPEC+ nadal niepewnaCena ropy naftowej w czwartek po południu spada poniżej 45 dol. za baryłkę w oczekiwaniu na ewentualny progres rozmów między państwami OPEC+, które wbrew powszechnym oczekiwaniom nie doszły do porozumienia w sprawie ograniczenia redukcji podaży ropy wraz z początkiem 2021 roku.

  • Eksport ropy przez Wenezuelę wzrósł ponad dwukrotnie w listopadzie
  • Państwo to jednak równocześnie cierpi na duży niedobór paliw na rynku krajowym
  • OPEC+ w czwartek wznawia rozmowy w sprawie planu redukcji

Ropa Brent opada poniżej 48 dol. bbl

Ropa WTI w czwartek poniżej 45 dol. Decyzja OPEC+ nadal niepewna
Notowania ropy WTI na NYMEX. Źródło: tradingview.com

Cena ropy naftowej WTI notowanej na amerykańskiej giełdzie surowcowej NYMEX w czwartek spada o 0,68% do 44,97 dol. za baryłkę, co oznacza sporą szansę na zakończenie przez kurs surowca tego tygodnia na minusie, a to przerwałoby passę czterech kolejnych tygodni zakończonych wzrostami.

Te artykuły również Cię zainteresują
Ropa WTI w czwartek poniżej 45 dol. Decyzja OPEC+ nadal niepewna
Notowani ropy Brent na ICE. Źródło: tradingview.com

Tymczasem, ropa Brent notowana na europejskiej ICE w czwartek po południu oscyluje wokół wczorajszej ceny zamknięcia i na ten moment jest na poziomie 47,95 dol. za baryłkę.

Wsparciem dla ropy teoretycznie powinno być osłabienie USD, który opada już od trzech tygodni. Indeks dolara w czwartek opadł do 90,85 pkt. i stracił 0,29% względem poprzedniej sesji. Trzy dni grudnia przyniosły jak do tej pory obniżkę o 1,02%.

Inwestorzy na rynku ropy czekają na możliwą decyzję OPEC+, bowiem przedstawiciele grupy w czwartek wznowili rozmowy dotyczące planu ograniczenia redukcji wydobycia, który ma według obecnych wytycznych wejść w życie wraz z początkiem stycznia 2021 roku. Zakładają one, że obowiązujące w tym momencie redukcje wynoszące 7,7 mln baryłek ropy dziennie, zostaną zmniejszone do 5,7 mln baryłek.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Ostatnie miesiące przyniosły jednak wzrost podaży ropy, m.in. przez pojawienie się na rynku aż ponad 1 mln baryłek dziennie więcej z uwagi na wznowienie produkcji przez Libię. Niespodziewane nadejście pandemii, które spowodowało wprowadzenie serii lockdownów w Europie, spowodowało skurczenie się popytu na paliwa przez zmniejszenie natężenia ruchu drogowego.

Zobacz również: Tesla z nową wysoką rekomendacją od Goldman Sachs

Jednak ostatnie tygodnie przyniosły nagłą zmianę sentymentu dzięki pojawieniu się pozytywnych informacji związanych ze szczepionką na COVID-19 oraz pierwszymi planami wprowadzenia masowych szczepień ochronnych. W rezultacie, część producentów ropy naftowej stwierdziła, że zmiana planu ograniczenia produkcji surowca nie jest konieczna.

Według danych opublikowanych w środę przez Energy Information Administration, zapasy ropy naftowej w USA skurczyły się w tym tygodniu o 0,679 mln baryłek. Informacji tej nie powinno się jednak postrzegać jako pozytywnej z uwagi na fakt, że analitycy przewidywali spadku zapasów o aż 2,358 mln baryłek.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here