Naga MarketsRopa WTI tanieje poniżej 40 dol. bbl pod presją mocnego dolaraCeny ropy naftowej spadają w czwartek rano w otoczeniu rynkowej niepewności w związku z rozwojem pandemii koronawirusa w Stanach Zjednoczonych i Europie. Choć zapasy surowca w USA spadły w zeszłym tygodniu, to silny aprecjacja dolara powstrzymała wzrost ceny ropy.

  • Libia zamierza wznowić eksport ropy naftowej, a Irak prawdopodobnie uzyska zgodę OPEC+ na wzrost poziomu wydobycia
  • Amerykańskie zapasy ropy naftowej spadły w zeszłym tygodniu, jak podaje EIA
  • Przemysł oraz usługi w USA są w fazie ożywienia, jak wynika z nowych danych PMI

Kurs ropy WTI poniżej 40 dol.

Cena ropy naftowej WTI notowanej na amerykańskiej giełdzie NYMEX w czwartek rano spada o 0,65% do 39,67 dol. za baryłkę. Jeszcze na samym początku czwartkowej sesji surowiec potaniał nawet do 39,12 dol. bbl.

Ropa WTI tanieje poniżej 40 dol. bbl pod presją mocnego dolara
Notowania ropy WTI na NYMEX. Źródło: tradingview.com

Środowe notowania kursu futures na ropę WTI ostatecznie przyniosły nieznaczny wzrost o 0,33% do 39,93 dol., choć w trakcie sesji cena wystrzeliła nawet do 40,75 dol.

Ropa WTI tanieje poniżej 40 dol. bbl pod presją mocnego dolara
Notowania ropy Brent na ICE. Źródło: tradingview.com

Natomiast ropa Brent notowana na europejskiej ICE zakończyła środowy dzień notowań tuż pod barierą 42 dol. na 41,77 dol. notując skromną zwyżkę o 0,12%. W czwartek rano kurs ropy Brent traci 0,81% i opada do 41,43 dol. bbl.

Zobacz również: Cena złota w silnym trendzie spadkowym spada poniżej 1860 dol. za uncję

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Umocnienie dolara negatywnie wpływa na ceny ropy

Za spadkiem cen ropy w czwartek rano stoi przede wszystkim dalsza aprecjacja USD, w którym kurs surowca jest denominowany. Widać to po zachowaniu indeksu dolara, który wybił z dwumiesięcznej konsolidacji w zakresie 92 – 94 pkt. i obecnie jest w okolicach 94,44 pkt. notując piątą z kolei wzrostową sesję z rzędu.

Ropa WTI tanieje poniżej 40 dol. bbl pod presją mocnego dolara
Notowania indeksu dolara. Źródło tradingview.com

Aprecjację dolara uzasadnić można rosnącymi obawami co do gospodarczej odbudowy w obliczu prawdopodobnej drugiej fali pandemii. Inwestorzy w takiej sytuacji często decydują się na wyprowadzenie kapitału do bezpiecznych aktywów, a dolar nadal należy do tej grupy.

Zapasy ropy w USA spadły, jednak poniżej oczekiwań

Spadek zapasów ropy w Stanach Zjednoczonych nie pomógł cenom surowca na rynkach. Choć rezerwy zmniejszyły się o 1,64 mln baryłek w zeszłym tygodniu, to analitycy przewidywali większą obniżkę, aż o 2,32 mln baryłek. To ósmy tydzień spadający zapasów w ostatnich dziesięciu tygodniach.

Skurczyły się także zapasy benzyny, o 4 mln baryłek, sugerując nieznaczne zwiększenie popytu na paliwa. Jak podają rządowe dane, w USA uśredniony do 4 tygodni wstecz popyt na paliwa wyniósł dziennie 8,5 mln baryłek. To o 9% mniej niż rok temu.

– Ceny ropy spadają, a zapasy surowca do bezpośredniej dostawy są nadal w nadmiarze – zaznaczył Jeffrey Halley, analityk w OANDA.

– Obawy co do zwiększenia konsumpcji wzrastają wraz z powrotem restrykcji związanych z COVID-19 w Europie oraz krzykiem ze strony Rezerwy Federalnej o więcej stymulacji fiskalnej. Podważa to perspektywę globalnej odbudowy gospodarczej, która jest kluczowa dla wzrostów cen ropy – dodał Halley.

Minister ropy Iraku oczekuje, że OPEC+ zgodzi się na zwiększenie eksportu surowca przez Irak, a Libia zamierza już niedługo wznowić eksport, jednak nie jest jasne w jakim tempie tego dokona.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here