Naga MarketsRopa WTI spada poniżej 40 dol. Popyt na paliwa poważnie zagrożonyCena ropy naftowej WTI w poniedziałek spada poniżej 40 dol. na baryłkę wraz ze wzrostem niepewności dotyczącej odbudowy popytu na paliwa w obliczu wciąż trwającej pandemii koronawirusa, która zdaniem ekspertów może nabrać na sile jeszcze tej jesieni i zimy.

  • Między Armenią a Azerbejdżanem doszło do militarnych starć, co może zakłócić przepływ ropy naftowej przez kluczową dla regionu infrastrukturę naftową
  • Wtorkowa debata Trump-Biden może wpłynąć na rynkowe sentymenty
  • Pandemia COVID-19 nie zwalnia tempa, łączna liczba przypadków przekroczyła 33,2 mln

Ropa WTI ponownie poniżej 40 dol. bbl

Cena ropy naftowej WTI notowanej na amerykańskiej NYMEX w poniedziałek rano obniża się do tuż poniżej 40 dol. za baryłkę, czyli 39,98 dol. bbl notując spadek o 0,67%.

Ropa WTI spada poniżej 40 dol. Popyt na paliwa poważnie zagrożony
Notowania ropy naftowej WTI na NYMEX. Źródło: tradingview.com

Natomiast ropa Brent notowana na europejskiej ICE w poniedziałek traci 0,52% i opada do 41,70 dol. za baryłkę.

Ropa WTI prawdopodobnie zamknie ten miesiąc na minusie po raz pierwszy od pięciu, a w przypadku ropy Brent od sześciu miesięcy.

Zobacz równieżCena złota w trudnym położeniu na 1860 dol., Trump stoi przed wyzwaniem

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Odbudowa popytu pod znakiem zapytania

Powodem załamania cen we wrześniu są przede wszystkim rosnące obawy o odbudowę popytu na paliwa w sytuacji gdy wiele państw rozważa, a kilka już wprowadziło, ograniczenia dotyczące przemieszczania się i transportu. Łączna liczba przypadków COVID-19 przekroczyła już 33,2 mln, a dzienny przyrost zachorowań nie spada.

– Nowe przypadki COVID-19 zwiększają tempo w wielu stanach USA odnawiając strach przed wprowadzeniem ograniczeń przemieszczania się, które stoją w sprzeczności z odbudową popytu na ropę w zeszłym kwartale – stwierdzili analitycy ANZ.

Negatywny wpływ na wzrosty cen ropy ma także zwiększenie podaży surowca na rynki. Po wielomiesięcznej przerwie eksport ropy naftowej wznowiła Libia, a produkcja surowca wzrosła także w Iranie. Według Baker Hughes, nieznacznie wzrosła także aktywność w przemyśle naftowym w USA.

Sekretarz Generalny OPEC, Mohammad Barkindo, stwierdził w niedzielę, że komercyjne zapasy ropy w krajach OECD tylko nieznacznie przekroczą pięcioletnią średnią w 2021 roku, a potem opadną do poziomów poniżej średniej w późniejszej części roku.

Analitycy ING twierdzą, że wsparciem dla wzrostów cen ropy mogą okazać się strajki pracowników w przemyśle naftowym. W Norwegii strajk pracowników planowany na 30 września ma ograniczyć produkcję nawet o 0,9 mln baryłek dziennie.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here