Naga MarketsNotowania ropy WTI spadły silnie w piątek na giełdzie w Nowym Jorku, ponieważ wzrosły obawy, jakoby spowolnienie wzrostu gospodarczego na świecie miało osłabić popyt na paliwo. To zarazem największy spadek wartości od ostatnich trzech tygodni.


Zobacz również: Ograniczenie produkcji ropy wsparciem dla cen

Globalne spowolnienie zmniejszy popyt na ropę

Kontrakty terminowe na West Texas Intermediate kontynuują dziś spadki docierając do poziomu 58 USD za baryłkę, po silnych spadkach 1,6 proc. podczas piątkowej sesji. Wielu ekspertów uważa, iż jest to spowodowane wskaźnikiem amerykańskich obligacji skarbowych, który po raz pierwszy od 2007 r. zasygnalizował nadchodzącą recesję. Mowa o inwersji krzywej rentowności obligacji. Odwrócenie krzywej to jeden z najczarniejszych terminów w światowej ekonomii. Doprowadziło to do silnej przeceny na amerykańskim rynku akcji. Tylko w piątek Dow Jones stracił 460 pkt, a S&P 500 spadł najsilniej od stycznia.​ Rynki wyceniają wzrost prawdopodobieństwa głębszego, globalnego spowolnienia.

Ropa WTI kontynuuje spadki po osiągnięciu w zeszły czwartek najwyższego poziomu od czterech miesięcy (60,36 USD za brk.). Spadki skorelowane są z rozczarowującymi danymi o globalnej gospodarce i braku rozstrzygnięcia wojny handlowej na linii USA-Chiny. Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC+) i jej sojusznicy zdeklarowała się do ograniczenia produkcji. Dodatkowo zakłócenia podaży ropy w Wenezueli i Iranie powstrzymują dalsze spadki cen na notowaniach WTI.

Ciemne chmury pojawiają nad globalną gospodarką w coraz większej liczbie. Obawy związane z pogorszeniem koniunktury gospodarczej wzrosły w zeszłym tygodniu w obliczu lawiny negatywnych danych – powiedział Stephen Brennock, analityk w PVM Oil Associates Ltd. w Londynie.

Słabnący sentyment wywiera presję na cenach towarów. Inwestorzy obawiają się potencjalnej długoterminowej recesji, a to z kolei obniża oczekiwania dotyczące przyszłego popytu na ropę – powiedział Kim Kwangrae, analityk towarowy w Samsung Futures Inc. w Seulu.

Ropa WTI blisko ważnego wsparcia

Po dotarciu do tegorocznego szczytu 60,36 USD za baryłkę, ropa WTI kontynuuję korektę spadkową. Cena znajduje się niedaleko ważnego wsparcia 57,82 USD, którego przebicie otwarłoby drogę do dołka z marca 54,48 USD oraz dołka z lutego 51,62 USD. Struktura pivotowa wskazuje, iż mamy do czynienia z korektą spadkową w trendzie wzrostowym (dopóki cena utrzymuje się powyżej miesięcznego pivota 55,55 USD).

Ropa WTI silnie spada w obawie przed globalnym spowolnieniemConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here