Naga MarketsRopa WTI rośnie 4. dzień z rzędu, jednak tydzień kończy na minusieCeny ropy naftowej rosną w piątek rano, jednak na ten moment w ujęciu tygodniowym kurs jest na minusie wskutek rosnących obaw o odbudowę popytu w związku z wciąż trudną sytuacją gospodarczą wywołaną pandemią koronawirusa. Wśród obecnych rynkowych sentymentów wyróżnić można obawy o wzrost podaży surowca, z uwagi na potencjalne zwiększenie eksportu przez Libię oraz Irak.

  • Libia wznawia eksport ropy naftowej; w czwartek napełniany był tankowiec o pojemności 1 mln baryłek, kolejne będzie tankowany w piątek
  • Łączna liczba przypadków COVID-19 zbliża się do 32,5 mln osób
  • OPEC+ rozważa prośbę Iraku o zwiększenie produkcji ropy

Kurs ropy w piątek rano w górę

Ropa naftowa WTI notowana na amerykańskiej giełdzie NYMEX drożeje w piątek rano o 0,4% do 40,47 dol. za baryłkę.

Ropa WTI rośnie 4. dzień z rzędu, jednak tydzień kończy na minusie
Notowania ropy naftowej WTI. Źródło: tradingview.com

Piątkowa sesja jest czwartym z kolei dniem notowań na plusie, jednak i tak jest to niewystarczające, żeby na ten moment tydzień zamknąć na plusie. Wynika to z silnego spadku notowań ropy WTI, który miał miejsce w poniedziałek, kiedy kurs załamał się aż o 4,31%.

Natomiast kurs ropy Brent notowanej na europejskiej ICE, czwartek zakończy wzrostem o 0,41% do 41,94 dol. za baryłkę, a w piątek rano również rośnie: o 0,55% do 42,17 dol. bbl.

Ropa WTI rośnie 4. dzień z rzędu, jednak tydzień kończy na minusie
Notowania ropy Brent na ICE. Źródło: tradingview.com

Zobacz również: Playboy wraca na giełdę! Może być wart nawet 425 mln USD

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Popyt na paliwa nadal zagrożony

W Stanach Zjednoczonych, kraju będącym największym producentem ropy naftowej na świecie, sytuacja gospodarcza nadal jest trudna. Pomimo, że zarówno przemysł, jak i sektor usługowy jest w fazie ożywienia, to USA nadal mierzą się z problemem bardzo dużego bezrobocia.

Jak wynika z rządowych danych od Departamentu Pracy, liczba nowych osób składających wniosek o zasiłek dla bezrobotnych wyniosła aż 824 tys. To o ponad 28 tys. więcej niż w poprzednim tygodniu, sugerując, że sytuacja nie jest jeszcze opanowana. W ciągu ostatnich 7 miesięcy, łącznie aż 57 mln obywateli USA zostało zmuszonych do złożenia wniosku o zasiłek dla bezrobotnych.

Pandemia również nie zwalnia tempa, a łączna liczba śmierci z powodu COVID-19 na świecie zbliża się do 1 mln osób.

– Perspektywy zachowania popytu na ropę są trudne do ocenienia z uwagi na rosnące zagrożenie wprowadzenia nowych restrykcji dotyczących przemieszczania się – stwierdzili eksperci ANZ Research.

Popyt na ropę naftową w Stanach Zjednoczonych jest nadal mniejszy niż rok temu. Jak wynika z danych dotyczących zeszłego tygodnia opublikowanych w środę przez Energy Information Administration, uśredniony do czterech tygodni wstecz popyt na benzynę jest 9% mniejszy niż rok temu.

Partia Demokratów w USA zaproponowała nowy pakiet stymulacji fiskalnej o wartości ponad 2,2 bln dol. Prawdopodobnie zostanie on poddany głosowaniu w przyszłym tygodniu.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here