Naga MarketsRopa WTI: rosnące zapasy oraz nasilenie COVID-19 załamują kursCena ropy naftowej WTI spada w środę rano o ponad 1% częściowo wskutek informacji o wzrastających zapasach surowca w Stanach Zjednoczonych, która wpisuje się w narrację nadchodzącej drugiej fali pandemii koronawirusa.

  • Łączna liczba przypadków COVID-19 zbliża się do 32 mln osób
  • Według danych API, zapasy ropy w USA wzrosły w zeszłym tygodniu zaskakując ekspertów
  • Chiny zmniejszyły import ropy już drugi miesiąc z rzędu

Ropa naftowa WTI w dół o ponad 1%

Ropa naftowa WTI notowana na amerykańskiej NYMEX w środę rano tanieje o 1,21% do 39,32 dol. za baryłkę. Wtorkowa sesja zakończyła się nieznacznym odbiciem kursu ropy WTI o 0,66% w górę do 39,80 dol. na zamknięciu po poniedziałkowym silnym spadku o 4,31%, który sprowadził cenę z dwutygodniowym maksimów w okolicach 41,50 dol. bbl do nawet 38,87 dol.

Ropa WTI: rosnące zapasy oraz nasilenie COVID-19 załamują kurs
Notowania ropy WTI na NYMEX. Źródło: tradingview.com

Natomiast ropa Brent na europejskiej ICE we wtorek zaliczyła nieznaczną zwyżkę o 0,68% po poniedziałkowej wyprzedaży i załamaniu kursu o 3,96%. Na ten moment, środowe notowania przynoszą obniżkę o 1,01% do 41,30 dol. za baryłkę.

Ropa WTI: rosnące zapasy oraz nasilenie COVID-19 załamują kurs
Notowania ropy naftowej Brent na ICE. Źródło: tradingview.com

COVID napędza sentymenty na rynku ropy

Rynkowe sentymenty opierają się w tym momencie przede wszystkim o potencjalne nasilenie pandemii COVID-19, która w marcu tego roku wywołała spore załamanie na światowych rynkach surowcowych. Liczba przypadków wzrosła gwałtownie w dużym gronie państw, wśród których jest m.in. Wielka Brytania.

Premier Boris Johnson już w zeszły piątek debatował wraz ze swoim gabinetem nad wprowadzeniem ewentualnego drugiego lockdownu i stwierdził, że druga fala pandemii jest nieunikniona.

Częściowe lockdowny zostały przywrócone w niektórych częściach Hiszpanii, m.in. Madrycie, jednak na ten moment premier Pedro Sanchez wykluczył ogólnokrajową blokadę. Tego typu lockdown już tydzień temu wprowadził m.in. Izrael.

W Stanach Zjednoczonych, które według statystyk są krajem najbardziej dotkniętym epidemią, łączna liczba zgonów z powodu COVID-19 przekroczyła już 205 tys.

Zobacz również: Ropa brent i WTI w dół. Cena czarnego złota traci przez wzrost zapasów

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Zapasy ropy w USA niespodziewanie wzrosły

Jak wynika z danych American Petroleum Institute, zapasy ropy w USA niespodziewanie wzrosły w zeszłym tygodniu o 691 tys. baryłek zaskakując analityków, którzy spodziewali się spadku aż o 2,3 mln. Te branżowe dane są jedynie częściowo opartymi na rzeczywistej sytuacji, jednak często pokrywają się z oficjalnymi statystykami od rządowej Energy Administration Information, których publikacja nastąpi już dzisiaj w środę.

Pocieszającym jest natomiast fakt, że zapasy benzyny spadły w zeszłym tygodniu o ponad 7,7 mln baryłek, podczas gdy analitycy spodziewali się przeciętnie wzrostu o jedynie około 1 mln baryłek, co sugerować może odbudowę popytu na paliwa.

– Oficjalne amerykańskie rządowe dane dotyczące zapasów ropy w USA będą znacznie ważniejsze niż zazwyczaj. Niespodziewany ich wzrost może okazać się impulsem do kolejnego ruchu w dół notowań ropy naftowej – stwierdził Jeffrey Halley, analityk rynkowy w OANDA.

Libia wraca do gry

Libia zamierza wznowić produkcję i eksport ropy w wielu placówkach naftowych, które przez ostatnie miesiące poddane był blokadzie. Eksperci spodziewają się jednak, że podaż ropy przez Libię nie wróci do poziomów sprzed pandemii, kiedy produkcja wynosiła nawet 1,2 mln baryłek.

Największa krajowa spółka National Oil Company zapowiedziała, że w przyszłym tygodniu jej produkcja wzrośnie o ponad 250 tys. baryłek dziennie.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here