Naga MarketsRopa WTI: rolowanie znów wywołuje szokiNotowania ropy w kontrakcie czerwcowym ostro spadają w kierunku 10 USD za baryłkę. Kontrakt lipcowy (będący podstawą dla notowań w systemie TMS Connect) jest dalece stabilniejszy, ale również odczuwa presję i obniża się pod 18 USD za baryłkę.

Notowania ropy spadają w kierunku 10 USD za baryłkę

Turbulencje to wynik kontynuacji przesuwania ekspozycji z kontraktu czerwcowego na dalszy koniec krzywej, przede wszystkim przez największy amerykański fundusz ETF inwestujący w ropę, czy USO ETF. Jeszcze tydzień wcześniej jego pozycje stanowiły powyżej 25 proc. wszystkich otwartych (open interest) na kontrakcie czerwcowym, dziś ekspozycja jest ograniczona do zera.

Te artykuły również Cię zainteresują
Przekłada się to bezprecedensową utratę znaczenia przez kontrakt czerwcowy na ponad dwa tygodnie przed jego wygaśnięciem. W ostatnim tygodniu jego open inetrest został ograniczony o ponad 40 proc. Rynek zdaje sobie sprawę, że istniało bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że podzieli on los kontraktu majowego i przed wygaśnięciem będzie przyjmować wartości ujemne.

Taki stan rzeczy był efektem konieczności zamykania długich pozycji za każdą cenę by uniknąć fizycznej dostawy, która jest utrudniona ze względu na spadającą dostępność miejsca do magazynowania surowca w amerykańskim Cushing. W tym kontekście należy monitorować kolejne raporty o zapasach surowca, gdyż utrzymanie tempa przyrostu zapasów z ostatnich tygodni będzie skutkować pełnym zapełnieniem tego hubu „pod korek.” Byłoby to kolejnym negatywnym czynnikiem dla rynku ropy.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here