Platforma wydobywcza ropyNotowania amerykańskiej ropy WTI odnotowują w tym roku silny wzrost odrabiając tym samym zeszłoroczne spadki. Cena rośnie nieprzerwanie już piąty tydzień z rzędu docierając w tym tygodniu niemal do poziomu 63 USD za baryłkę. To oznacza, że już ponad połowa spadków z drugiej połowy 2018 roku została odrobiona. Na dzisiejszej sesji za baryłkę ropy WTI trzeba zapłacić około 61,9 dolara amerykańskiego.

Finax

Sytuacja na świecie sprzyja wzrostom cen ropy

Wzrosty na ropie niewątpliwie są napędzane następującymi czynnikami:

  • Spadek produkcji OPEC;
  • Problemy polityczne i gospodarcze w Wenezueli, które przekładają się na zmniejszony eksport ropy;
  • Zakłócenia w Iranie;
  • Mocne dane przemysłowe i niższa produkcja w USA;
  • Zawieszenie broni na linii USA – Chiny, co daje nadzieję na poprawę światowej koniunktury.

Z drugiej strony należy pamiętać, iż w dalszym ciągu inwestorzy obawiają się spowolnienia światowej gospodarki, które może przekształcić się w głębszą recesję tym samym zmniejszając atrakcyjność i popyt na ropę.

Ropa WTI nieznacznie koryguje ostatnie wzrosty

Kontrakty terminowe na West Texas Intermediate kontynuują dziś spadki, a cena podczas piątkowej sesji oscyluje w granicach konsolidacji 61,81 – 62,24 USD. Choć spadki trwają już trzeci dzień ich wielkość jest nieznaczna i w dalszym ciągu zawierają się w obrębie wzrostowej świecy z wtorku. Cena pozostaje poniżej dziennego pivota, co sugeruje, iż możemy w przyszłym tygodniu mieć do czynienia z głębszą korektą. Jeśli do takowej dojdzie, najbliższym poziomem wsparcia jest ważny poziom 60,36 będący konfluencją wymienności oraz strefy popytu. Warto zwrócić uwagę, iż kupujący zdołali w tym tygodniu naruszyć górne ograniczenie kanału wzrostowego, co świadczy o ich sile. W przypadku dalszych wzrostów, przebicie tegorocznego szczytu 63 USD otworzy drogę do oporu 66,35 USD.

Ropa WTI rośnie nieprzerwanie od 5 tygodni
Ropa WTI interwał dzienny

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here