Naga MarketsRopa WTI potaniała o 15% w 4 dni. Kiedy zakończą się spadki?Cena ropy naftowej WTI w środę rano zatrzymuje gwałtowny trend spadkowy, który w ciągu zaledwie 4 dni zniósł kurs aż o niemal 15% do poziomów poniżej 37 dol. za baryłkę w związku z pogorszeniem się sentymentów związanych z odbudową popytu na ropę i wciąż nieustającą pandemią koronawirusa.

  • Redukcje wydobycia ropy przez OPEC+ na obecnym poziomie pozostaną do końca tego roku
  • Saudi Aramco wprowadził obniżki ceny eksportowanej ropy
  • Liczba przypadków COVID-19 przekroczyła już 27 mln

Ropa WTI we środę rano odbija o 2%

Kurs ropy naftowej WTI notowanej na amerykańskiej NYMEX w środę rano zatrzymuje trend, który sprowadził go z 6-miesięcznych maksimów wyznaczanych jeszcze na przełomie sierpnia i września. Tylko we wtorek, cena ropy WTI spadła o 7,57%. Środowa sesja na ten moment przynosi spory wzrost ceny ropy WTI o 1,99% do 37,49 dol. bbl.

Ropa WTI potaniała o 15% w 4 dni. Kiedy zakończą się spadki?
Notowania ropy WTI na NYMEX. Źródło: tradingview.com

Cena ropy Brent notowanej na europejskiej ICE straciła w ostatnich czterech dniach niemal 14%, a tylko wtorkowa sesja sprowadziła kurs w dół o 5,31% do 39,78 dol. bbl. W związku z tym, spadki w ostatnich dniach skasowały ponad 2 miesiące wzrostu ceny ropy Brent. Poranne środowe notowania chwilę po 10:00 przynoszą wzrost kursu europejskiej słodkiej ropy o 1,01 % do 40,21 dol. za baryłkę.

Ropa WTI potaniała o 15% w 4 dni. Kiedy zakończą się spadki?
Notowania ropy Brent na ICE. Źródło: tradingview.com

Zasadniczym sentymentem napędzającym spadek ropy jest wciąż trwająca pandemia COVID-19, która zdaje się nie zatrzymywać tempa. Łączna liczba przypadków choroby przekroczyła już 27 mln, a kolejne ogniska rozwoju epidemii pojawiły się ostatnio w Indiach, Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii.

Widmo kolejnych restrykcji powoduje powstawania istotnych obaw o odbudowę popytu na ropę, a te nasiliła niedawna decyzja światowego lidera produkcji ropy, Saudi Aramco, który obniżył ceny sprzedaży swojej ropy Arab Light na rynek azjatycki będący głównym miejscem zbytu arabskiego giganta.

Zobacz również: Cena złota na ważnym poziomie wsparcia. Czy spadki na NASDAQ wpłyną na wycenę?

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Dane od API o zapasach w USA już dziś

Dziś, późnym wieczorem poznamy dane American Petroleum Institute dotyczące szacunkowej zmiany poziomu zapasów ropy naftowej w USA, które w tym tygodniu wyjątkowo publikowane są w środę, nie wtorek, z uwagi na poniedziałkowe święto pracy.

OPEC+ na ten moment utrzymuje obecne redukcje wydobycia na poziomie 7,7 mln baryłek dziennie, które potrwają przynajmniej do grudnia tego roku. Według prognoz, te obniżki produkcji ropy zostaną zmniejszone do 5,8 mln baryłek dziennie w styczniu 2021 r. i mogą obowiązywać nawet do wiosny 2022 roku.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here