Naga MarketsRopa WTI ponownie powyżej 48 dol. bbl. Czy to powrót do trendu wzrostowego?Cena ropy w czwartek rano kontynuuje zwyżkę ze środy w obliczu wzrostu oczekiwań dotyczących odbudowy popytu na paliwa z powodu zmniejszenia się rezerw surowca w Stanach Zjednoczonych. Pozytywny rynkowy sentyment wspierała także informacja o bliskim osiągnięciu porozumienia między Unią Europejska oraz Wielką Brytanią w sprawie umowy handlowej po okresie przejściowym do finalnego Brexitu.

  • Kurs ropy WTI wyznaczył formację objęcia hossy wskazując na możliwość powrotu notowań na ścieżkę wzrostową
  • Liczba platform wiertniczych w USA wzrosła o 2 do 348 w zeszłym tygodniu według Baker Hughes, sugerując odbudowę w sektorze naftowym w Stanach Zjednoczonych.
  • Nasza prognoza cen ropy na 2021 rok dostępna jest pod tym linkiem.

Ropa WTI w czwartek w górę

Początek tego tygodnia przyniósł sporą obniżkę cen ropy wraz z informacjami o wykryciu nowego szczepu koronawirusa w Wielkiej Brytanii cechującego się się większą zdolnością do mutacji oraz transmisji. W rezultacie, duża grupa państw postanowiła zablokować możliwość podróżowania do lub z UK, a brytyjski rząd zdecydował się na wprowadzenie nieco ostrzejszych restrykcji.

Te artykuły również Cię zainteresują
Perspektywa pojawienia się nowego szczepu koronawirusa, który potencjalnie może okazać się przyczyną kontynuacji lockdownów oraz powszechnych ograniczeń, posłała notowania ropy naftowej na południe w poniedziałek oraz wtorek.

Środa przyniosła jednak zmianę tendencji notowań, a kurs ropy WTI wystrzelił ponownie powyżej 48 dol. bbl. Z perspektywy technicznej, wykres sprezentował formację objęcia hossy zapowiadając możliwy powrót na wzrostowe tory.

Ropa WTI ponownie powyżej 48 dol. bbl. Czy to powrót do trendu wzrostowego?
Notowania ropy WTI. Źródło: tradingview.com

Poranna część czwartkowej sesji przynosi potwierdzenie tej formacji, a cena ropy WTI notowanej na amerykańskiej giełdzie surowcowej NYMEX wzrasta o 0,42% do 48,14 dol. za baryłkę.

Ropa WTI ponownie powyżej 48 dol. bbl. Czy to powrót do trendu wzrostowego?
Notowania ropy Brent. Źródło: tradingview.com

Natomiast ropa Brent notowana na europejskiej giełdzie ICE w czwartek rano drożeje o 0,29% do 51,08 dol. za baryłkę.

Wsparciem dla notowań ropy jest odczyt zmiany poziomu zapasów ropy naftowej w USA opublikowany w środę przez rządową agencję Energy Information Administration. Choć analitycy przewidywali ich skurczenie się rezerw o 3,186 mln, a rzeczywiste wskazanie wyniosło zaledwie 0,562 mln, to wystarczyło, aby wywołać pozytywny sentyment na rynku ropy.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Porozumienie w sprawie nowej umowy handlowej między Wielką Brytanią a Unią Europejska zdaje się być bliżej, jak zapowiedzieli wczoraj przedstawiciele brytyjskiej delegatury. Impas w tej kwestii trwa już ponad pół roku, a na zaledwie tydzień przed końcem roku sprawa nie jest rozstrzygnięta. Rezultatem scenariusza “no deal” może by chaos na europejskich rynkach dóbr oraz towarów.

Zobacz również: Kurs dolara spadnie, twierdzą analitycy SEB. Zalecają sprzedaż

Ważną zapowiedzią były także komunikaty płynące od wiodących producentów szczepionek przeciwko COVID-19. Zgodnie stwierdzili oni, że przygotowane wersje środków raczej poradzą sobie z nowym szczepem koronawirusa wyizolowanym przed kilkoma dniami w Wielkiej Brytanii.

Polecamy nasze prognozy na 2021 rok:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here