Naga MarketsRopa WTI ponownie poniżej 40 dol. OPEC i Rosja zwiększyły produkcję Cena za baryłkę ropy naftowej WTI w czwartek rano ponownie spada w okolice bariery 40 dol. pomimo informacji o progresie rozmów na temat kolejnego pakietu stymulacji fiskalnej, który miałby wywołać wzrost popytu na paliwa.

  • Rosja zwiększa produkcję, co może zachwiać sterowaniem podaży ropy na rynki przez OPEC+ w sytuacji osłabionego popytu na paliwa
  • Pandemia COVID-19 nie zwalnia tempa, łączna liczba przypadków choroby przekroczyła już 34,1 mln
  • Libia oraz Iran wpłynęły na zwiększenie produkcji przez OPEC+ we wrześniu

Ropa Brent tuż ponad 42 dol. bbl

Cena ropy naftowej WTI notowanej na amerykańskiej NYMEX w czwartek rano spada o 0,67% do 40,02 dol. za baryłkę, ponownie walcząc z psychologiczną barierą w okolicach 40 dol. bbl.

Ropa WTI ponownie poniżej 40 dol. OPEC i Rosja zwiększyły produkcję
Notowania ropy naftowej WTI. Źródło: tradingview.com

Natomiast cena ropy naftowej Brent notowanej na ICE w porannych czwartkowych notowaniach spada o 0,57% do tuż powyżej 42 dol. za baryłke czyli poziomu 42,06 dol.

Ropa WTI ponownie poniżej 40 dol. OPEC i Rosja zwiększyły produkcję
Notowania ropy naftowej Brent na ICE. Źródło: tradingview.com

Zobacz również: Playway w środę nawet o 15,8% w górę po publikacji raportu za II kw.

Obawy o popyt na paliwo w związku z sytuacją w USA

Negocjacje międzypartyjne w USA dotyczące pakietu stymulacji fiskalnej nadal trwają, ale zmierzają w dobrym kierunku, jak twierdzą przedstawiciele administracji Trumpa.

W środę Sekretarz Departamentu Skarbu Stanów Zjednoczonych, Steven Mnuchin ogłosił, że rozmowy ze spikerką Kongresu Nancy Pelosi osiągnęły spory progres w kierunku zatwierdzenia długo oczekiwanej ustawy, która oznaczałaby kolejny potężny zastrzyk środków bezpośrednio w gospodarkę. Mowa tutaj o kolejnych bilionach dol. “helicopter money”, które dotarłyby do podupadających branż, biznesów i zwolnionych z pracy obywateli.

Partia Demokratyczna wciąż upiera się przy łącznej sumie 2,2 bln dol., natomiast administracja Trumpa chce przeznaczyć na ratowanie gospodarki 1,5 bln dol. proponując nowy pakiet stymulacji fiskalnej.

– Nawet jeśli Trump podpisze się pod nowym pakietem, to ten i tak musi zostać zatwierdzony przez Kongres. Widoczny jest jednak progres rozmów między Republikanami mówiącymi o 1,5 bln dol., a Demokratami z 2,2 bln dol. Szanse na kompromis gwałtownie wzrosły i to będzie miało pozytywne przełożenie na rynki. – stwierdził Jeffrey Halley, analityk rynkowy w OANDA.

We wrześniu wzrosła łączna podaż ropy krajów OPEC. Szacuje się, że ta zwiększyła się o 160 tys. baryłek dziennie we wrześniu względem sierpnia. Za taki stan rzeczy odpowiada wzrost eksportu Iranu oraz wznowienie działania części infrastruktury naftowej w Libii.

Ropa WTI ponownie poniżej 40 dol. OPEC i Rosja zwiększyły produkcję
Zapasy ropy naftowej w USA. Źródło: tradingview.com

Według danych z 30 września rządowych danych opublikowanych przez Energy Information Administration, zapasy ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych skurczyły się w zeszłym tygodniu o 1,98 mln baryłek. Warto zaznaczyć, że analitycy spodziewali się zwiększenia zapasów o 1,57 mln baryłek.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here