Naga MarketsRopa WTI poniżej 82 dol. za baryłkę, Biden może uwolnić rezerwy strategiczneCena ropy WTI we wtorek rano zachowuje się dość spokojnie i notowana jest poniżej 82 dol. za baryłkę. Dane eksportowe z Chin oraz informacje napływające z USA był wsparciem dla notowań surowca w poniedziałek.

Ropa WTI spokojnie we wtorek rano

Cena ropy naftowej WTI notowanej na amerykańskiej giełdzie surowcowej NYMEX we wtorek rano cechuje się dość niską zmiennością oscylując wokół ceny zamknięcia z poprzedniej sesji przy 81,91 dol. za baryłkę.Łącznie od początku miesiąca notowania kontraktów terminowych na surowiec opadły o 2%, ale od początku tego kwartału zyskały ponad 9%.

Ropa WTI poniżej 82 dol. za baryłkę, Biden może uwolnić rezerwy strategiczne
Kurs ropy naftowej WTI. Źródło: tradingview.com

Z kolei ropa Brent notowana na europejskiej giełdzie ICE we wtorek tanieje o 0,30% do 83,38 dol. za baryłkę, po tym gdy w poniedziałek zyskała blisko 1,6%.

Wsparciem dla rynku ropy w poniedziałek było zatwierdzenie w weekend przez Kongres długo wyczekiwanego pakietu infrastrukturalnego w Stanach Zjednoczonych opiewającego na kwotę 1 biliona dolarów. Ten zastrzyk gotówki wywoła zapewne wzrost popytu na ropę i paliwa, a także wpłynie na nastroje wobec perspektywy odbudowy globalnej gospodarki.

Biden naciska również na ustawodawców, aby zatwierdzili oddzielny pakiet klimatyczny, znany także jako plan Build Back Better. Jego koszt szacuje się na około 1,75 biliona dolarów i jest on przedmiotem ostrej debaty w Kapitolu.

Wsparciem dla rynku były także wieści z Chin. Wskaźniki wzrostu chińskiego eksportu nieco zwolniły w październiku (+27,1% rdr), jednak i tak okazały się wyższe od prognoz (+24,5% rdr), do czego mogło przyczynić się zwiększenie popytu na chińskie produkty w okresie przedświątecznym.

Odczyty te należy interpretować wobec analogicznego okresu rok wcześniej, gdy chińska gospodarka była sparaliżowana przez zaburzenia łańcuchów dostaw, ogniska COVID i surowe restrykcje.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

– Wielką niewiadomą jest to, czy gospodarki mogą osiągnąć wzrost w obecnym środowisku wysokich cen, lub potencjalnie w scenariuszu jeszcze wyższych cen. – stwierdziła Louise Dickson, analityk Rystad Energy.

Istotne jest także to, jak OPEC+ rozwiąże kwestię zwiększania produkcji po grudniu, bowiem dotychczasowy plan rozpisywał działania grupy w tej kwestii do końca tego roku.

– Jeśli USA nie uda się nakłonić OPEC+ do podkręcenia produkcji, to Biden dysponuje swoim własnym zestawem narzędzi, których może użyć, aby podjąć walkę z rosnącymi cenami produktów ropy naftowej. – dodała.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: ccc akcje rekomendacje | prognozy dla dolara | dax notowania na żywo | pzu akcje rekomendacje | kurs jsw | pekao akcje kupno |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here