Naga MarketsRopa WTI poniżej 60 dol. za baryłkę. Kanał Sueski już odblokowany Cena ropy naftowej WTI w poniedziałek rano opadła poniżej 60 dol. za baryłkę wskutek informacji o odblokowaniu Kanału Sueskiego po tym, jak na niemal tydzień został on nieumyślnie zabarykadowany przez kontenerowiec Ever Given.

  • Nadal trwają prace nad przywróceniem statkowi możliwości swobodnego poruszania się
  • Operator Kanału dziennie traci 14 mln dol. przychodu z opłat transakcyjnych
  • Wsparciem dla notowań ropy są oczekiwania co do odpowiedniej reakcji OPEC+ w celu utrzymania odpowiedniego poziomu cen na globalnym rynku

Rynek ropy odreagował wieści o odblokowaniu Kanału Sueskiego

Cena ropy naftowej WTI notowanej na amerykańskiej giełdzie surowcowej NYMEX w poniedziałek rano spada o 2% do 59,75 dol. za baryłkę, gdy rynek odreagowuje likwidację wpływu nieoczekiwanego czynnika, w tym przypadku blokady Kanału Sueskiego, na podaż na rynku.

Te artykuły również Cię zainteresują
W ostatnich dniach dzienna zmienność notowań ropy WTI była największa od wielu miesięcy. Przez cztery poprzednie sesje, spadki rzędu 5-6% przeplatały się z analogicznymi wzrostami, gdy spekulanci starali się obstawiać przebieg wydarzeń związany z zaburzeniem transportu przez kluczowy trakt komunikacyjny i jego potencjalnymi konsekwencjami dla międzynarodowego handlu.

Ropa WTI poniżej 60 dol. za baryłkę. Kanał Sueski już odblokowany
Notowania ceny ropy WTI. Źródło: tradingview.com

Rzecz jasna, podobnie było w przypadku ropy Brent notowanej na europejskiej giełdzie ICE, która w poniedziałek tanieje o 1,43% do 63,45 dol. za baryłkę.

https://www.tradingview.com/x/Cmry4Xq0/
Notowania ropy Brent. Źródło: tradingview.com

Kontenerowiec ponownie pomyślnie unosi się na wodzie, po tym gdy udało się wykonać manewry wyciągnięcia go z mielizny – stwierdził Osama Rabie, dyrektor Suez Canal Authority. – Gdy statek zostanie usunięty, wznowimy jego nawigację i zostanie on zaprowadzony w kierunku Wielkiego Jeziora Gorzkiego (jezioro u południowego wylotu Kanału Sueskiego, przyp. red.).

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Wciąż nie wiadomo jednak, co było główną przyczyną spowodowania blokady przez Ever Given.

Wiele czynników mogło wchodzić grę, silne wiatry czy burza piaskowa mogły być takim powodem, jednak nie głównym: to mogła być awaria na statku lub błąd ludzki. – stwierdził Osama Rabie. Tymczasem, setki innych statków czeka w korku u obu końców Kanału.

Zobacz również: Jak handlować ropą naftową w Plus500?

Wracając do rynku ropy, zmienność z ostatnich dni może trwć nadal, jak uważa Jeffrey Halley, analityk w OANDA.

Z uwagi na zmienność w zeszłym tygodniu, ropa Brent może osunąć się niżej do dolnego zakresu kanału 60 – 65 dol. za baryłkę. – stwierdził. – Ropa WTI może opaść do spodu przedziału 57,50 – 62,50 dol. w perspektywie tygodnia.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: prognozy giełdowe | usd kurs | bitcoin wiadomosci | kurs akcji mercator | dax notowania weekendowe |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here