Naga Markets



Ropa WTI najdroższa od siedmiu lat. Notowania złota odrabiają stratyTylko od początku 2021 r. cena baryłki ropy WTI wzrosła o około 111 proc., co może być największą podwyżką wśród popularnych surowców energetycznych. Nawet gaz naturalny, o którym ostatnio też często się mówi w tym kontekście, podrożał mniej, bo o 91 proc. (kontrakt notowany w USA). Co więcej, ropa nadal wydaje się drożeć.

Cena ropy WTI kontynuuje wzrosty

Dziś o poranku ropa WTI kontynuowała zwyżkę i przekroczyła poziom 84 USD za baryłkę, co jest nowym 7-letnim rekordem. Globalna podaż pozostaje ograniczona przy rosnącym popycie, gdy kraje stopniowo wychodzą z pandemii COVID-19. I ten splot zdarzeń zdaje się powodować podwyżki cen.



Cenowy rajd ropy nastąpił pomimo spadku cen węgla, co początkowo spowodowało przestawienie się producentów energii z węgla na ropę i poprawiło też nastroje po pandemicznym zastoju, ponieważ pojawiły się oczekiwania wzrostu cen ropy.

Tymczasem obecnie amerykańskie firmy energetyczne po raz pierwszy od siedmiu tygodni zredukowały liczbę platform wiertniczych, jak podał Baker Hughes w raporcie opublikowanym w piątek. Z kolei zdaniem Arabii Saudyjskiej OPEC+ powinien utrzymać swoje ostrożne podejście do zarządzania globalnymi dostawami ropy naftowej, biorąc pod uwagę zagrożenie dla popytu, jakie wciąż stanowi pandemia, podał Bloomberg.

Złoto blisko 1800 USD

Wzrost cen ropy naftowej i innych surowców energetycznych może wywierać kluczowy wpływ na światową inflację. Złoto z kolei, często uznawane za zabezpieczenie przed inflacją, na początku tygodnia zdaje się drożeć do poziomu 1800 USD za uncję. Rosnąca presja wysokiej inflacji i słabego dolara mogą przeważać nad obawami o wzrost rentowności.

Prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell ogłosił, że Fed jest gotowy do rozpoczęcia ograniczania zakupów obligacji, ale utrzymuje, że podwyżka stóp procentowych jest przedwczesna, ponieważ bezrobocie pozostaje na wysokim poziomie. Przyznał on jednak, że inflacja jest znacznie powyżej celu i może wzrosnąć w przyszłym roku, co może skłaniać inwestorów do zabezpieczania się przed tym zjawiskiem zakupami złota.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kruk kurs | kurs funta online | cdprojekt akcje | Kurs hrywny | ropa wti notowania | notowania bitcoina | kurs orange |



Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Conotoxia



Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here