Naga MarketsRopa WTI najdroższa od dwóch lat, a Brent już powyżej 70 dol. za baryłkę!Kurs ropy WTI w poniedziałek rano otarł się o poziom 68 dol. za baryłkę, jednak przewaga strony podażowej zniosła notowania poniżej 67 dol. za baryłkę. Oznacza to, że ropa jest obecnie najdroższa od niemal dwóch lat i przebiła lokalne szczyty ze stycznia 2020 roku, tuż sprzed pandemii.

  • Jemeński ruch Huti ponownie zaatakował infrastrukturę naftową w Arabii Saudyjskiej
  • To kolejny atak po incydencie z 4 marca
  • Wsparciem dla cen ropy nieustannie są redukcje wydobycia OPEC+

Cena ropy Brent na chwilę wzrosła powyżej 70 dol. bbl

Cena ropy naftowej WTI notowanej na amerykańskiej giełdzie surowcowej NYMEX w porannej części poniedziałkowej sesji wzrasta o 0,8% do 66,61 dol. za baryłkę, choć jeszcze na początku dnia zbliżyła się ona do 68 dol. za baryłkę.

Te artykuły również Cię zainteresują
Poniedziałkowa zwyżka jest kontynuacją rajdu z poprzednich trzech sesji, które łącznie wybiły notowania w górę o 11%. Natomiast od początku roku cena ropy wzrosła o ponad 37%.

Ropa WTI najdroższa od dwóch lat, a Brent już powyżej 70 dol. za baryłkę!
Notowania ceny ropy WTI. Źródło: tradingview.com

Tak droga nie była w całym 2020 roku, a ostatni raz te poziomy notowań mogliśmy obserwować w kwietniu 2019 roku.

Tymczasem, kurs ropy Brent notowanej na europejskiej giełdzie ICE przebił barierę 70 dol. za baryłkę, by potem cofnąć się tuż poniżej tej granicy. W tym przypadku, kurs osiągnął nowe 14-miesięczne maksima.

Ropa WTI najdroższa od dwóch lat, a Brent już powyżej 70 dol. za baryłkę!
Notowania ropy Brent. Źródło: tradingview.com

Za zwyżkę z ostatnich dni odpowiada kolejny szok ze strony podażowej. Infrastruktura naftowa w Arabii Saudyjskiej została ponownie zaatakowana przez jemeński ruch Huti. Należąca do Saudi Aramco placówka w Ras Tanura została ostrzelana rakietami oraz zbombardowana za pomocą dronów. To już drugi atak w tym miesiącu, po incydencie z Dżedda (Jeddah) z zeszłego czwartku.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Powinniśmy zobaczyć ruch w górę na rynku ropy w krótkim terminie, szczególnie, gdy rynek prawdopodobnie postrzega konieczność wliczenia pewnego rodzaju premii za ryzyko, gdy ataki tego typu są coraz częstsze. – stwierdzili analitycy ING.

Zobacz również: Jak handlować ropą naftową w Plus500?

Produkcja rafineryjna w Chinach nabiera sporego tempa, po tym jak przez ostatnie miesiące państwo to wykorzystywało niskie ceny surowca, żeby napełnić swoje rezerwy. Eksport ropy w styczniu oraz lutym 2021 roku wzrósł o 4,1% w ujęciu rocznym.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: giełda jsw | notowania orlen | pkn orlen akcję | btc wykres | stooq eur pln |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here