Naga MarketsRopa WTI najdroższa od 7 lat! OPEC+ podtrzymał obecny plan rozpędzając zwyżkęCena ropy WTI wzrasta we wtorek kontynuując zwyżkę z poniedziałku, gdy wybiła ona do najwyższych poziomów od 7 lat. Głównym czynnikiem, który dodał jeszcze nieco paliwa do rajdu notowań surowca jest poniedziałkowa decyzja OPEC+ o niezwiększeniu produkcji ponad zapowiedziany wcześniej plan.

Kurs ropy WTI najwyżej od 7 lat

Cena ropy naftowej WTI notowanej na amerykańskiej giełdzie surowcowej NYMEX we wtorek zyskuje 0,26% i wzrasta do 77,82 dol. za baryłkę. Wczoraj, w trakcie poniedziałkowej sesji notowania surowca były jeszcze wyżej, nawet na 78,38 dol./bbl.Obecne poziomy są nowymi 7-letnimi maksimami, a od początku roku cena ropy WTI wzrosła już o ponad 60%.

Ropa WTI najdroższa od 7 lat! OPEC+ podtrzymał obecny plan rozpędzając zwyżkę
Kurs ropy naftowej WTI. Źródło: tradingview.com

W poniedziałek ponownie ponad poziom 80 dol. za baryłkę wybiła także cena ropy Brent, która we wtorek rano notowana jest po 81,46 dol./bbl.

Przedstawiciele OPEC+ w trakcie poniedziałkowego spotkania zdecydowali o podtrzymaniu obecnego planu zwiększania produkcji o 400 tys. baryłek dziennie aż do grudnia włącznie. Debata dotyczyła wydobycia w listopadzie, ponieważ plan na październik został już zatwierdzony miesiąc temu.

Kraje członkowskie OPEC+ tym samym zignorowały prośby Indii czy Stanów Zjednoczonych o zwiększeniu produkcji ponad plan przez kartel, aby powstrzymać rajd cen ropy przeszkadzający w odbudowie globalnej gospodarki i napędzający wskaźniki inflacyjne.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

invest

Grupa OPEC+ argumentuje podtrzymanie planu niwelowania redukcji produkcyjnych obawami o nadejście czwartej fali pandemii, która mogłaby odbić się negatywnie na mobilności czy ruchu lotniczym, tym samym zaniżając popyt.

Spodziewamy się stopniowej normalizacji popytu, a wpływ wzrostu podaży ropy odbije się na cenach ropy jeszcze w IV kw. 2021 r. – stwierdzili analitycy Capital Economics. – W tym roku, wzrost popytu przewyższył wzrost podaży co wywołało zwyżkę notowań do wieloletnich maksimów, jednak sądzimy, że ta dynamika ulegnie odwróceniu, gdy OPEC+ zwiększy produkcję.

Tymczasem, analitycy Goldman Sachs spodziewają się zwiększenia popytu o kolejne 650 tys. baryłek dziennie jeszcze w tym roku. To oznaczałoby potencjalną nadwyżkę 150 tys. bpd w związku z dwoma luzowaniami redukcji przez OPEC+ o 400 tys. bpd w listopadzie i tyle samo w grudniu.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: cena akcji orlen | giełda pzu | pekao kurs akcji | notowania wp | pge akcje wykres | komentarz giełdowy |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here