Naga Marketsrafineria w tle zachód słońcaRopa WTI koryguje tegoroczne wzrosty, co jest oznaką pogarszającej się sytuacji dotyczącej wojny handlowej USA i Chin. Będzie to miało niewątpliwie negatywny wpływ na globalny wzrost gospodarczy, przesłaniając perspektywę cięć OPEC i jej sojuszników próbujących zwiększyć ograniczenia produkcyjne.


Słabszy wzrost gospodarczy to niższy popyt na ropę

Prezes Rezerwy Federalnej w Bostonie Eric Rosengren powiedział w trakcie ostatniej wypowiedzi, że spór handlowy zwiększa ryzyko pogorszenia jego prognoz gospodarczych. Dodatkowo Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju obniżyła swoją prognozę dla globalnego wzrostu. W miarę narastania napięć, USA rozważa umieszczenie na czarnej liście aż pięć chińskich firm (niedawno Donald Trump umieścił na czarnej liście Huawei Technologies Co.). OECD z siedzibą w Paryżu obniżyła prognozę wzrostu gospodarczego na  świecie w 2019 r. do 3,2% z 3,3% po obniżeniu jej z poziomu 3,5% w marcu.

Rynek po raz kolejny zwrócił uwagę na wojnę handlową i jej potencjalny negatywny wpływ na wzrost i popyt na świecie. Komentarze Rosengrena i OECD oraz możliwość kolejnego wzrostu zapasów w Stanach Zjednoczonych pomogły zniwelować presję na dalsze wzrosty ropy  – powiedział Ole Hansen, szef działu strategii w zakresie towarów w Saxo Banku.

zapasy ropy 22 maja 2019
Zapasy ropy w USA

W ostatnich tygodniach ropa WTI starała się znaleźć trend, ponieważ inwestorzy próbują ocenić skutki sprzecznych sygnałów popytu i podaży. Z jednej strony Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową i jej sojusznicy zasugerowali, że mogą nadal zmniejszać produkcję, podczas gdy wzrosło ryzyko geopolityczne na Bliskim Wschodzie i nieplanowane przestoje dostaw z Libii do Wenezueli zaostrzają obraz podaży. Jednocześnie pogorszenie stosunków amerykańsko-chińskich budzi obawy, że wojna handlowa może się utrzymać przez długie lata, osłabiając perspektywy popytu na ropę.

Zobacz również: Spowalnia wzrost gospodarczy w USA i Chinach. Fed nie zmieni swojej polityki – komentują duże banki

kurs ropy wti w środę 22 maja 2019
Kurs ropy wti w środę 22 maja 2019

O ile prognozy OECD i innych wskazują na spowolnienie wzrostu i popytu na świecie to inwestorzy oczekują, że OPEC będzie nadal kontrolować podaż ropy. Oznacza to ograniczony wzrost podaży, a ceny mogą pozostać w stosunkowo stabilnym przedziale w najbliższym czasie – powiedział Miyoko Nakashima, starszy strateg w Mizuho Securities Co. w Tokio.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here