Naga MarketsW ostatnich miesiącach doszło do mocnego wzrostu ceny ropy, czarne złoto znalazło się na poziomach podobnych do końca 2014 roku. To nie tylko skutek możliwego nałożenia sankcji na USA. Istnieje więcej powodów do byczego nastawienia.

Oczywiście największy wpływ na cenę czarnego złota mają kraje należące do OPEC, które już dawno zaczęły stopniowe ograniczanie produkcji, co w końcu zaczęło przynosić efekty pod koniec zeszłego roku. W poniedziałek kontrakty future na ropę WTI wzrosły o 1,5% (mniej więcej o 1 USD) i znalazły się powyżej psychologicznej bariery 70 USD. Choć obecnie ich cena nieco spadła, to nadal utrzymuje się w okolicach tego kluczowego poziomu.

WTI wciąż jest w okolicach 70 USD

Nie tylko podaż uległa ograniczeniu. Dodatkowym czynnikiem jest wzrost światowego popytu na ropę. Jest to również pochodna działań krajów OPEC. Zmniejszenie produkcji doprowadziło do ograniczenia zapasów surowca, a ponadto dochodzi większa konsumpcja związana z dynamicznym globalnym wzrostem gospodarczym. Jedynym ryzykiem dla wzrastającego popytu jest groźba wybuchu wojny handlowej między Chinami a USA, lecz stosunku między tymi krajami uległy poprawieniu.

Dziś Donald Trump ma ogłosić swoją decyzję w sprawie nałożenia sankcji na Iran, tak wynika z Twittera prezydenta. Jeśli zostaną one przywrócone, może to doprowadzić do mocnej aprecjacji ceny ropy. Według niektórych analityków decyzja ta została już wliczona w cenę i raczej nie wprowadzi dużego zamieszania. Możliwe, że ceny ropy nieco spadną w najbliższej przyszłości. Zarówno Iran jak i Rosja zaczynają mówić o możliwości zwiększenia produkcji.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here