Naga MarketsRopa WTI i Brent zamykają sesję w środę najwyżej od 5 marcaCena ropy WTI wystrzeliła w środę w górę o ponad 2,5% po rządowej informacji potwierdzającej spadek zapasów ropy trzeci tydzień z rzędu, ponownie przekraczając oczekiwania analityków, co potwierdza przekonanie, że popyt na paliwa odbudowuje się pomimo trwającej pandemii koronawirusa.

  • OPEC+ aktualizuje swoje prognozy dotyczące łącznego popytu na ropę w tym roku.
  • Rządowa agencja EIA podaje dane dotyczące kurczących się zapasów ropy.
  • Ropa Brent oraz WTI kontynuują trend wzrostowy, choć w czwartek rano ropa WTI nieznacznie tanieje.

Ropa WTI kontynuuje marsz do góry

Ropa WTI notowana na amerykańskiej NYMEX podrożała w środę aż o 2,55% i dzień zakończyła z ceną 42,67 dol. za baryłkę. To najwyższą cena na zamknięciu sesji od 5 marca 2020 roku. Czwartkowe poranne notowania na amerykańskiej giełdzie na ten moment wycofują cenę do poziomu 42,50 dol. bbl.

Te artykuły również Cię zainteresują
Ropa WTI i Brent zamykają sesję w środę najwyżej od 5 marca
Notowania ropy WTI na NYMEX. Źródło: tradingview.com

Cena kontraktów terminowych na ropę Brent na europejskiej ICE również we wtorek istotnie wzrosła, bo aż o 2,09% do 45,43 dol., co oznacza, że podobnie jak w przypadku ropy WTI, jest to najwyższy poziom na zakończeniu dnia notowań od 5 marca.

Ropa WTI i Brent zamykają sesję w środę najwyżej od 5 marca
Notowania ropy Brent na ICE. Źródło: tradingview.com

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Dalsza odbudowa ceny ropy do poziomów sprzed pandemii to efekt rosnącego popytu na ropę, co widać po wciąż zmniejszających się zapasach surowca w Stanach Zjednoczonych. Rządowe dane potwierdziły te opublikowane dzień wcześniej przez American Petroleum Institute, które mówiły o skurczeniu się magazynowanych pokładów surowca o 4,01 mln baryłek.

Energy Information Administration, agencja podległa Departamentowi Energii Stanów Zjednoczonych, poinformowała o zmniejszeniu się zapasów ropy o 4,5 mln baryłek – to więcej, niż przewidywane przez analityków 2,9 mln. Oznacza to, że zapasy ropy kurczą się już trzeci tydzień z rzędu przekraczając oczekiwania analityków.

Agencja stwierdziła także, że popyt na paliwa wzrósł do 19,37 mln baryłek dziennie w ostatnim tygodniu, co jest najwyższym wynikiem od marca, podczas gdy podaż ropy spadła do 10,7 mln baryłek dziennie z 11 mln baryłek.

Energy Information Administration poinformowała także o swojej prognozie dotyczącej wielkości łącznej produkcji ropy w USA w tym roku. Ta spaść ma o 990 tys. baryłek dziennie do 11,26 mln, czyli znacznie więcej niż pierwotnie zakładana redukcja o 600 tys. baryłek dziennie. Potencjalnie taką informację można zinterpretować jako dodatkowy impuls do wczorajszego wzrostu ceny ropy.

Zmniejszenie się popytu w ujęciu rocznym przewiduje OPEC+, którego przedstawiciele w miesięcznym raporcie zaprezentowali prognozę, że ten globalnie w tym roku spadnie o 9,06 mln baryłek dziennie, czyli więcej niż wcześniej przewidywane 8,95 mln baryłek.

Oczy inwestorów nadal zwrócone są jednak w kierunku działań amerykańskich polityków i negocjacji dotyczących pakietu stymulacji fiskalnej. Na ceny ropy wpływać będzie także potencjalna eskalacja napięć między Chinami a USA oraz dalszy rozwój pandemii COVID-19.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here