Cena ropy naftowej Brent we wtorek rano kontynuuje imponującą lutową zwyżkę wyznaczając nowe 13-miesięczne maksima powyżej 63 dol. za baryłkę. Tymczasowe zamknięcie rafinerii oraz placówek wydobywczych w Teksasie wpływa na ceny poprzez efekt zmniejszenia przyszłej podaży.
- Jemeński ruch Huti przyznał się do ataku na saudyjskie lotnisko, który miał miejsce przed kilkoma dniami
- Szczepionka AstraZeneca została zaakceptowana przez WHO, co poszerza dostęp do większej liczby szczepionek i może być zwiastunem szybszego zakończenia pandemii
- Strajki w Norwegii zapewne nie dojdą do skutku: związki zawodowe doszły do porozumienia z firmami z branży
Ropa na 13-miesięcznych szczytach
Cena ropy naftowej WTI w poniedziałek nie została zamknięta, choć notowania miały miejsce, z uwagi na amerykańskie święto narodowe: Dzień Prezydenta. Jeszcze w poniedziałek, kurs amerykańskiej ropy dobił do 60,95 dol. za baryłkę, nowych 13-miesięcznych maksimów.
Notowania opadły jednak do okolic 60,09 dol. we wtorek rano, co względem poprzedniego zamknięcia z piątku i tak oznacza wzrost o 1,06%.
Tymczasem, ropa naftowa Brent notowana na europejskiej giełdzie ICE w porannej części wtorkowej sesji oscyluje wokół zerowej zmiany względem zamknięcia z poniedziałku. Notowania są na ten moment na 63,28 dol. za baryłkę.
Zasadniczym powodem zwyżki ropy w krótkim terminie jest zaburzenie produkcji w Teksasie, stolicy przemysłu naftowego w Stanach Zjednoczonych, kraju będącego największym producentem surowca na świecie.
Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.
Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!
O skali ataku mrozów świadczy fakt, że 3 miliony osób jest pozbawionych energii elektrycznej w stanie o populacji 29 mln.
Jak ocenili w poniedziałek analitycy Bloomberga, przerwy w pracy teksańskich rafinerii i platform, a także trudności w transporcie, mogą wywołać spadek produkcji ropy w regionie o nawet kilkaset tysięcy baryłek dziennie. Tymczasem, w Teksasie produkowane jest około 4,6 mln baryłek ropy dziennie, zatem mowa jest tutaj nawet o ograniczeniu produkcji o 10%.
Zobacz również: Jak handlować ropą naftową w Plus500?
– Niespodziewane zaburzenie podaży w Stanach Zjednoczonych zapewnia kolejny krótkoterminowy czynnik do odbudowy cen ropy, który zapewne wyniósł ceny ropy do poziomów, do których rynek i tak by je doprowadził, tylko że stało się to nieco szybciej niż spodziewano. – stwierdził Stephen Innes, główny globalny strateg w AxiCorp we wtorek.
Autor poleca również:
- Elon Musk znów o Dogecoinie. Zapewni “wsparcie” sprzedającym kryptowalutę DOGE
- Elon Musk ponownie nagania na Dogecoina. Ten znów wystrzelił niczym Falcon 9
- Dolar coraz mniej szortowany względem euro i funta, twierdzi Scotiabank