Naga Markets

Ropa wciąż droga. USA rozważa uwolnienie rezerw w celu wywołania zniżki cenRopa Brent utrzymuje się w zakresie 90-92 dol. za baryłkę we wtorek przed południem w oczekiwaniu na szacunkowe dane o poziomie zapasów ropy w Stanach Zjednoczonych.

  • Administracja Bidena rozważa wypuszczenie dodatkowych baryłek ropy z rezerw strategicznych
  • Chiny kontynuują luzowanie polityki pieniężnej
  • Wojna na Ukrainie trwa już blisko 8 miesięcy

Ropa Brent drożeje we wtorek

Cena ropy naftowej Brent notowanej na giełdzie surowcowej ICE we wtorek przed południem zachowuje się dość spokojnie i wzrasta o skromne 0,12% do 92 dol. za baryłkę.

Od początku października ropa Brent podrożała o 7,8% i wygląda na to, że miesiąc ten może okazać się przerwaniem spadkowej serii z czterech poprzednich “czerwonych” miesięcy.

Ropa wciąż droga. USA rozważa uwolnienie rezerw w celu wywołania zniżki cen
Kurs ropy naftowej Brent. Źródło: tradingview.com

– Po gwałtownym cięciu produkcji, uzgodnionym przez OPEC+ na początku tego miesiąca, widać było, że inwestorzy zwiększają swoje długie pozycje w kontraktach terminowych. – stwierdzili analitycy ANZ Research w opublikowanej w poniedziałek nocie.

Wcześniej w tym miesiącu, OPEC zadecydował o zmniejszeniu produkcji o 2 mln baryłek dziennie począwszy od listopada (realny zakres cięć to około 1 mln baryłek dziennie.

Jak wynika z niepotwierdzonych informacji przekazanych we wtorek przez agencję Bloomberg, administracja Bidena planuje wypuszczenie na rynek dodatkowych 10-15 mln baryłek ropy z rezerw strategicznych (SPR). Celem jest zatrzymanie dalszej zwyżki cen surowca, która przekłada się na wzrost cen paliw.

W listopadzie w Stanach Zjednoczonych odbędą się wybory “midterm” do Kongresu. Obecnej administracji zależy na ich rezultacie, w związku z tym można spodziewać się mocnych kroków w celu ograniczenia presji na portfele amerykańskich konsumentów.

Chiny kontynuują politykę “zero COVID”, ale jednocześnie starają się wesprzeć kulejącą gospodarkę. Bank centralny Chin utrzymał stopę procentową na niezmienionym poziomie w poniedziałek, co jest sygnałem, że bank będzie kontynuował luźną politykę monetarną.

XTB

Zobacz również: Klocki LEGO lepsze niż złoto czy akcje? Badanie naukowców udowodniło, że tak!

Oczekiwania, że Chiny będą trzymać się luźnej polityki monetarnej, przyniosły pewne wsparcie dla cen ropy. Jak wynika z zapowiedzi rządu w Pekinie, zwiększane będą rezerwy kluczowych surowców i towarów, m.in. węgla, ropy, gazu i energii elektrycznej.

W tym tygodniu pojawią się kluczowe dane makroekonomiczne z Chin, m.in. wskaźnik PKB oraz dane dotyczące handlu. Ich publikacja uległa pewnemu opóźnieniu.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

We wtorek opublikowane zostaną szacunkowe dane o poziomie zapasów ropy w USA, a w środę pojawi się oficjalny odczyt. Wstępna prognoza analityków agencji Reuters wskazuje na spodziewany wzrost rezerw surowca o 1,6 mln baryłek w zeszłym tygodniu.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułWeryfikacja KYC żeby stakować Ethereum? W USA może być koniecznością
Następny artykułCzy to już koniec bessy na Wall Street i czas na zakupy w USA? Inwestowanie (z) głową
Redaktor Comparic24.tv oraz Comparic.pl. Autor publikacji naukowych ekonomii oraz organizator wydarzeń ekonomicznych, m.in. corocznego Kongresu Invest Cuffs. Przedsiębiorca, z rynkami związany od 2017 roku. Ceni inwestowanie w wartość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here