Naga MarketsCena ropy w górę w obliczu zatwierdzenia pakietu fiskalnego przez TrumpaCeny ropy naftowej w poniedziałek wzrastają na fali informacji o podpisaniu przez prezydenta Stanów Zjednoczonych ustawy wdrażającej pakiet stymulacji fiskalnej i zapomóg opiewający na kwotę 2,3 bln dol.

  • Unia Europejska rozpoczyna masowe szczepienia we wszystkich krajach członkowskich
  • Eksport Rosji w okresie od stycznia do listopada spadł o ponad 10%
  • Nasza prognoza dotycząca cen ropy na 2021 rok dostępna jest pod tym linkiem

Ropa naftowa zyskuje pod koniec 2020 roku

Prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump, po początkowych obiekcjach względem pakietu stymulacji fiskalnej wyrażonych w połowie poprzedniego tygodnia, zdecydował się podpisać ustawę wprowadzającą go w życie. Jednak, postawił on warunek, że kwota wsparcia dla amerykańskich obywateli powinna wzrosnąć z 600 dol. do 2000 dol.

Te artykuły również Cię zainteresują
Przed kilkoma dniami, Trump nazwał pakiet “hańbą” zwracając szczególną uwagę na wysokość zapomóg dla osób fizycznych. Zmiana właśnie tej kwestii wymagać będzie ponownego głosowania w Izbie Reprezentantów w poniedziałek. Pakiet ostatecznie zamknął się w kwocie 2,3 bln dol.

Przepchnięcie programu fiskalnego może stworzyć wsparcie dla notowań ropy z uwagi na potencjalne zwiększenie popytu na paliwa dzięki większemu budżetowi gospodarstw domowych i zwiększonej konsumpcji. Oprócz tego, pakiet zapewne wywoła wzrost oczekiwań inflacyjnych, które mogą odbić się na osłabieniu dolara i w rezultacie zwyżce ceny surowca denominowanego w amerykańskiej walucie.

Ropa w górę w poniedziałek. Trump podpisał pakiet fiskalny, choć stawia warunki
Notowania ropy WTI na NYMEX. Źródło: tradingview.com

Cena ropy WTI notowanej na amerykańskiej giełdzie surowcowej NYMEX w porannej części poniedziałkowej sesji wzrasta o 0,81% do 48,63 dol. za baryłkę, co oznacza, że notowania zmierzają do zamknięcia miesiąca o ponad 7% na plusie.

Ropa w górę w poniedziałek. Trump podpisał pakiet fiskalny, choć stawia warunki
Notowania ropy Brent na ICE. Źródło: tradingview.com

Tymczasem, ropa Brent notowana na europejskiej giełdzie ICE w poniedziałek rano drożeje o 0,64% do 51,62 dol. za baryłkę.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Popyt na paliwa zagrożony w Europie

W odpowiedzi na rozwój pandemii, Unia Europejska rozpoczęła kampanię masowych szczepień we wszystkich krajach członkowskich. Niektóre państwa otrzymały jednak skromne pakiety szczepionek, jak np. zaledwie 10 tys. dawek środka. Większe dostawy planowane są na styczeń.

Zobacz również: Srebro liderem wzrostów w 2020 r. Nasdaq 100 i złoto na podium

Zagrożeniem dla odbudowy popytu na paliwa w krajach zachodnioeuropejskich okazać się może niedawne wprowadzenie restrykcyjnych ograniczeń poruszania się w związku z pojawieniem się nowego szczepu koronawirusa w Wielkiej Brytanii. Ma on większą zdolność do mutacji oraz transmisji, wskutek czego wzrosły obawy o drogę szybkiej odbudowy gospodarczej. Czołowi producenci szczepionek przewidują jednak, że nowy szczep również będzie niwelowany przez działania opracowanych środków.

– Jakiekolwiek komplikacje w związku z pandemią, np. związane z logistyką szczepionek czy lockdownami, mogą wywołać wyprzedaż na rynku ropy, ponieważ styczniowy popyt na surowiec zapewne będzie na nieco mniej solidnych fundamentach, szczególnie jeśli sytuacja związana z wirusem w okresie poświątecznym pogorszy się nieco bardziej niż się spodziewano. Może to związać ręce rządzącym. – stwierdził w poniedziałek Stephen Innes, analityk i szef działu globalnej strategii rynkowej w AxiCorp.

Polecamy nasze prognozy na 2021 rok:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here