Naga MarketsPole naftowe na tle zachodzącego słońcaW trakcie środowej sesji notowania ropy (amerykańska mieszanka WTI) najpierw testowały najwyższe poziomy od kwietnia ubiegłego roku wybijając 65 dolarów za baryłkę, aby ostatecznie skończyć dzień pięć dolarów niżej, odnotowując najsilniejsze jednodniowe osunięcie od 29 listopada. Jak twierdzi Łukasz Skiba, analityk rynku surowcowego w Comparic.pl, powodem osunięć jest złagodzenie napięć na Bliskim Wschodzie wywołane środowym wystąpieniem Donalda Trumpa, w którym zapewniał, że nie dojdzie do dalszej eskalacji konfliktu z Iranem. Zamiast walk zbrojnych USA zdecydowało się nałożyć na ważnego członka naftowego kartelu OPEC sankcje gospodarcze.


Donald Trump łagodzi konflikt USA vs Iran, OPEC gotowy do interwencji na rynku ropy

Wszystko wskazuje na to, że Iran ustępuje, co jest dobre dla wszystkich zaangażowanych stron i bardzo dobre dla całego świata – komentował Donald Trump w środowy wieczór. Prezydent USA potwierdzał, że irański atak na irackie bazy Stanów Zjednoczonych doprowadził jedynie do niewielkich strat sprzętowych i infrastrukturalnych, a jego administracja nie ma zamiaru odpowiadać dalszą agresją zbrojną, zamiast tego planuje nałożyć drastyczne sankcje ekonomiczne na bliskowschodnią gospodarkę.

W środę głos zabierał również minister ds. energii Zjednoczonych Emiratów Arabskich, komentując skok cen ropy WTI powyżej 65 dolarów za baryłkę. Zapewniał, że OPEC jest gotowe interweniować w obliczu potencjalnej eskalacji konfliktu, nie dopuszczając tym samym do powrotu cen czarnego złota w okolice 100 dolarów za baryłkę.

Zdaniem Łukasza Skiby, rozmówcy Adama Raka w programie Puls Rynków na antenie Comparic24.tv, ruchy obserwowane na rynku ropy w ostatnim tygodniu są całkowicie spekulacyjnego, nie mają bowiem nic wspólnego z wypadkową popytu i podaży:

– Musimy zauważyć, że eskalacja konfliktu na Bliskim Wschodzie nie wyjęła do tej pory, ani nie dodała ani jednej baryłki ropy do światowej produkcji (…) Oprócz zwiększenia samych obaw dotyczących eskalacji konfliktu, na rynku ropy w ostatnim czasie nic tak naprawdę się nie zmieniło – wyjaśnia Łukasz Skiba.

Cena ropy WTI w tym tygodniu wybijała maksima wrześniowe, w środę powracała jednak wyraźnie do ich zakresu spadając poniżej 60 dolarów za baryłkę. Źródło: Tradingview.com
Cena ropy WTI w tym tygodniu wybijała maksima wrześniowe, w środę powracała jednak wyraźnie do ich zakresu spadając poniżej 60 dolarów za baryłkę. Źródło: Tradingview.com

Stany Zjednoczone nie poradzą sobie bez ropy z USA

Chociaż Donald Trump zapowiadał podczas swojego środowego przemówienia, że jego kraj nie potrzebuje już ropy z Iranu mogąc w ten sposób odciąć Irańczyków od petrodolarów, jednak zdaniem Łukasza Skiby jest to nieprawda. Przytaczając najnowszy raport BP stwierdza, że USA uzyskają niezależność energetyczną dopiero w 2030 roku.

– Nawet jeżeli w Stanach Zjednoczonych uda się zwiększyć wydobycie z około 13 do 23 milionów baryłek dziennie, to pojawia się jeszcze inny problem. Ropa wydobywana w USA jest surowcem lekkim, w efekcie czego nie wszędzie znajdzie zastosowanie. Stąd właśnie Ameryka potrzebuje ropy z innych części świata i szybką się od niej nie uniezależnią – tłumaczy Skiba.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułAfera KNF. Marek Chrzanowski postawiony w stan oskarżenia
Następny artykułFirma kopiąca Bitcoina i kryptowaluty z ostrzeżeniem od giełdy Nasdaq – Golden Bull Limited
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here