Naga MarketsRopa w dół drugi dzień z rzędu po wykryciu nowego szczepu koronawirusaCena ropy naftowej WTI we wtorek spada o niemal 2% kontynuując zniżkę zapoczątkowaną w poniedziałek po informacjach o pojawieniu się nowego szczepu koronawirusa w Wielkiej Brytanii, który cechuje się większą zdolnością do transmisji oraz mutacji. W rezultacie, wiele państw wycofało wszystkie połączenia lotnicze z UK oraz rozważa dalsze ograniczenia transportu z tym krajem. Generuje to obawy o odbudowę popytu na paliwa w nadchodzącym roku.

  • Nagła aprecjacja USD mogła mieć przełożenie na spadek ceny ropy
  • Pakiet stymulacji fiskalnej w USA został zaakceptowany przez Kongres
  • Już we wtorek wieczorem opublikowane zostaną tygodniowe dane API dot. zapasów ropy w USA

Ropa w dół wskutek nowych lockdownów

Cena ropy WTI notowanej na amerykańskiej giełdzie surowcowej NYMEX we wtorek rano spada o 1,77% do 47,12 dol. za baryłkę, kontynuując zniżkę w poniedziałku, gdy informacje o pełnym lockdownie w Wielkiej Brytanii wywołały falę wyprzedaży, która początkowo sprowadziła notowania w dół do nawet 46,25 dol., by ostatecznie zakończyć sesję na 47,97 dol. bbl.

Te artykuły również Cię zainteresują
Ropa w dół drugi dzień z rzędu po wykryciu nowego szczepu koronawirusa
Notowania ropy WTI. Źródło: tradingview.com

Podobnie zachował się kurs ropy Brent notowanej na europejskiej ICE, który traci we wtorek 1,26% i opada do 50,18 dol. za baryłkę.

Ropa w dół drugi dzień z rzędu po wykryciu nowego szczepu koronawirusa
Notowania ropy Brent. Źródło: tradingview.com

Wspomnianemu brytyjskiemu lockdownowi towarzyszył szereg blokad poruszania się z Wielkiej Brytanii wprowadzony przez wiele państw z całego globu. Wśród nich wymienić można Rosję, Hong Kong, Pakistan czy Indie, a także kraje europejskie. Na radykalny krok całkowitego zamknięcia granic zdecydowały się Kuwejt oraz Arabia Saudyjska.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Rzecz jasna, generuje to silną deprecjacyjną presję na notowaniach ropy naftowej z uwagi na pogorszenie się perspektyw odbudowy popytu na surowiec w nadchodzących miesiącach. Scenariusze pozytywnej i szybkiej ścieżki wyjścia z pandemii były przed kilkoma dniami wliczone w cenę, zatem możliwe, że rynek ropy czeka teraz głębsza przecena.

Zobacz również: Prognozy Comparic.pl na 2021 rok – Ropa naftowa i złoto. Czy złoto zdobędzie nowe maksima?

Informacja o pojawieniu się szczepu wywołała także aprecjację amerykańskiej waluty z uwagi na jej znaczenie jako globalnej waluty rezerwowej. Możliwe, że odbiło się to na notowaniach ropy, której ceny są denominowane w amerykańskiej walucie.

Wsparciem dla notowań ropy może być natomiast przegłosowanie przez Kongres nowego pakietu stymulacyjnego dla amerykańskiej gospodarki opiewającego na kwotę 892 mld dol. To drugi największy program ekspansji fiskalnej w historii Stanów Zjednoczonych, tuż po CARES Act z marca tego roku. Teraz, pakiet czeka na finalną akceptację i podpisanie ustawy przez prezydenta USA, Donalda Trumpa.

Oprócz ropy naftowej, we wtorek tanieją także inne surowce z rynku towarowego, między innymi złoto.

Polecamy nasze prognozy na 2021 rok:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here