Naga MarketsCreative Commons License Autor: Tim Sackton
Creative Commons License Autor: Tim Sackton

Zaplanowane na wrzesień nieformalne spotkanie przedstawicieli krajów OPEC już teraz wywiera wpływ na ceny ropy naftowej. Baryłka ropy WTI pokonała właśnie poziom 45 dolarów, który jest nowym szczytem w tym miesiącu.


Wzrosty cen czarnego złota łatwo połączyć z możliwym zamrożeniem produkcji ropy, które może zostać wprowadzone już pod koniec przyszłego miesiąca. Arabia Saudyjska zasygnalizowała, że jest gotowa do podjęcia takich rozmów – stwierdzają ekonomiści banku ANZ.

Te artykuły również Cię zainteresują
Problem w tym, że jak na razie podobnego sygnału nie wysłał Teheran. To sprzeciw Iranu w Doha był powodem fiaska rozmów dotyczących zamrożenia produkcji jeszcze w kwietniu. Czyżby Saudyjczycy zmienili pogląd na dzisiejszy rynek ropy?

Handluj ropą na preferencyjnych warunkach – sprawdź spready FxPro

Ten na pewno się zmienia. Liczba odwiertów w Stanach zwiększyła się w zeszłym tygodniu do 396 według danych Baker Hughes, natomiast w Azji trwa walka o wyrwanie jak największej części rynku zbytu dla siebie – dodaje ANZ. Wciąż wielką niewiadomą jest sam Iran. Po latach izolacji spowodowanej nałożonymi sankcjami międzynarodowymi, tamtejszy sektor wydobywczy podupadł. Gdy sankcje dobiegły końca, Teheran sporo zainwestował w odbudowę swojej pozycji na rynku ropy naftowej. 1,1 miliona ton irańskiej ropy zostało wysłanych do Korei Południowej – to wzrost o niemal 6% w skali miesiąca! Ekonomiści wciąż biją na alarm, bo choć na razie ropa znajduje jeszcze nabywców, to już za jakiś czas możemy zostać zalani tanią ropą ze wschodu. Mimo to, WTI wciąż drożeje:

OILWTIDailyConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here