Naga MarketsDeterminacja OPEC do dalszego stabilizowania cen ropy.

Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej zaczął się od wyraźnych przecen. Wyhamowały one dopiero wczoraj wieczorem, a notowania ropy naftowej wpadły w konsolidację, w której pozostają dzisiaj rano. Cena ropy WTI oscyluje w okolicach 53 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent poruszają się w rejonie 58-59 USD za baryłkę.

Presję podażową na ceny ropy naftowej wywołuje obecnie rozczarowanie inwestorów brakiem istotnych informacji dotyczących rezultatów rozmów pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami na temat wzajemnych relacji handlowych. Mimo optymistycznej retoryki, jaką zaprezentowali politycy z obu państw, konkretnych wiadomości dotyczących dalszych kroków na razie brakuje – a to budzi obawy inwestorów, że takie kroki mogą nigdy nie zostać podjęte. Historia wzajemnych relacji handlowych na linii USA-Chiny w poprzednim i bieżącym roku pokazuje, że sytuacja w tej kwestii już nieraz zmieniała się jak w kalejdoskopie.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Negatywnym akcentem na rynku ropy naftowej jest także fakt, że pojawiły się oczekiwania wzrostu zapasów ropy naftowej w USA, podczas gdy jeszcze pod koniec poprzedniego tygodnia i na samym początku bieżącego tygodnia zakładano, że nadchodzące raporty (dzisiaj Amerykańskiego Instytutu Paliw, a jutro Departamentu Energii) pokażą spadek zapasów.

Tymczasem wsparcie dla cen ropy po raz kolejny nadeszło ze strony OPEC. Sekretarz Generalny tej instytucji, Mohammad Barkindo, powiedział na Indyjskim Forum Energii, że kraje OPEC podtrzymują zamiar solidarnego dążenia do stabilizowania cen ropy naftowej także po 2020 roku. Nie jest to dla inwestorów duże zaskoczenie, ponieważ kartel już wcześniej sygnalizował, że jest gotów podtrzymać porozumienie naftowe na kolejnych kilka lat – jednak potwierdzenie tego faktu pozytywnie wpływa na ceny ropy na globalnym rynku.

 

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Powrót cen miedzi do spadków.

Notowania miedzi nadal nie mogą na dobre oddalić się od poziomów tegorocznych minimów. Cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych, po wzrostowym początku bieżącego tygodnia, już wczoraj powróciła do zniżek, a dzisiaj presja sprzedających jest jeszcze większa. Cena miedzi podczas dzisiejszej sesji dynamicznie spadła poniżej poziomu 2,60 USD za funt.

Stronie podażowej na rynku miedzi sprzyja obecnie kilka czynników. Po pierwsze, chilijska spółka Antofagasta Minerals, jeden z kluczowych producentów miedzi na świecie, porozumiała się ze związkiem zawodowym pracowników w kwestii płac, tym samym unikając strajku w swoich kopalniach. Po drugie, nieustanny negatywny wpływ na ceny miedzi mają obawy o globalny popyt na ten surowiec. Międzynarodowy Fundusz Walutowy wczoraj ocenił, że konflikt handlowy USA i Chin zepchnie światowy wzrost gospodarczy do najniższych poziomów od kryzysu z lat 2008-2009.

Notowania miedzi w USA – dane dzienne
Notowania miedzi w USA – dane dzienne

W krótkoterminowej perspektywie notowania miedzi mają powód do zniżek, jednak jednocześnie strona podażowa nie jest na tyle silna, aby zejść niżej niż do okolic średnioterminowej konsolidacji w rejonie 2,55-2,65 USD za funt.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here