Naga MarketsPrzemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB

Bardzo duże zainteresowanie wzbudzają inwestycje w ropę naftową, ponieważ jej ceny spadły do poziomów nie widzianych od kilkunastu lat. Jednak niewielu inwestorów wie, że będą musieli ponieść bardzo wysokie koszty jej magazynowania.


Cena ropy sugeruje, że kupno surowca jest korzystną inwestycją?

Inwestorzy ulegają iluzji, ponieważ w poprzedniej dekadzie jej cena przekraczała nawet 100 USD za baryłkę. W porównaniu tylko do września 2018 r., gdy ropa kosztowała 85 USD, jej cena spadła o 37 proc. Perspektywy zarobienia na wzroście cen wydają się więc wyjątkowo atrakcyjne.

– Wydaje się, że to może być inwestycja życia – mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. – Jednak rynek ropy był bardzo zbilansowany, zużycie globalne pozostawało tak olbrzymie a podaż była tak bardzo dostosowywana do popytu, że nie istniała potrzeba magazynowania nadmiaru ropy naftowej.

Teraz na rynku mamy gigantyczny wstrząs, popyt drastycznie spadł, a możliwości jej magazynowania na tankowcach są bardzo ograniczone.

To odróżnia inwestowanie w ropę nie tylko od rynku akcji, ale także wielu innych surowców.

– Tutaj inwestujemy w kontrakty i choć cena ropy jest bardzo niska, ale trzymamy tę pozycję przez dłuższy okres czasu, to kolejne rolowanie kontraktów do czasu dużych wzrostów cen okaże się bardzo niekorzystne, właśnie ze względu na uwzględniane koszty magazynowania ropy naftowej – wyjaśnia ekspert XTB.

Kupując bardzo tanią ropę można więc stracić, nawet gdy jej ceny wzrosną.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułGiełda w dobie koronawirusa. Pierwszy wirtualny debiut spółki w historii GPW
Następny artykułTarcza antykryzysowa z nowymi propozycjami. Dodatkowe 11 mld od rządu
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here