Naga MarketsRopa tanieje już drugą sesję z rzędu. Zapasy ropy w USA jednak wzrosły!Cena ropy naftowej WTI ostatecznie zakończyła wtorkową sesję niewielkim spadkiem, a zniżka ta jest kontynuowana w środę rano dalszym osunięciem się kursu. Poziom 62 dol. jak na ten moment nie został utrzymany przez notowania.

  • Ku zaskoczeniu analityków, szacunkowe dane z USA wykazały wzrost rezerw ropy naftowej
  • Z uwagi na zamknięcie olbrzymiej części amerykańskiej infrastruktury naftowej spodziewane było duże zmniejszenie zapasów
  • Stało się tak z uwagi na atak zimy w Teksasie

Kurs ropy opada mimo znacznego ograniczenia globalnej podaży

Cena ropy naftowej WTI notowanej na amerykańskiej giełdzie surowcowej NYMEX w porannej części środowej sesji spada o 0,31% rozszerzając zakres dość skromnej zniżki o 0,05% z wtorku.

Te artykuły również Cię zainteresują
Bilans obecnego tygodnia nadal wskazuje jednak na solidny wzrost o 3,71%. Spoglądając na zachowanie notowań od początku lutego, kurs surowca zyskał niemal 18%.

Ropa tanieje już drugą sesję z rzędu. Zapasy ropy w USA jednak wzrosły!
Notowania ceny ropy WTI. Źródło: tradingview.com

Tymczasem, ropa naftowa Brent notowana na europejskiej giełdzie ICE w środę rano zyskuje 0,35% i wzrasta do 65,27 dol. za baryłkę.

Ropa tanieje już drugą sesję z rzędu. Zapasy ropy w USA jednak wzrosły!
Notowania ceny ropy Brent. Źródło: tradingview.com

Najważniejszą i najbardziej zaskakującą informacją okazały się szacunkowe dane przedstawione we wtorek wieczorem przez American Petroleum Institute dotyczące zmiany poziomu rezerw ropy naftowej w USA w zeszłym tygodniu. Ku zaskoczeniu prognostów, te skurczyły się o 1 mln baryłek. Natomiast analitycy spodziewali się ich zwiększenia o 5,2 mln baryłek.

Oficjalne dane od Energy Information Administration, które potwierdzą taki stan rzeczy poznamy w środę wieczorem.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Niedawno pisaliśmy o przewidywaniach Goldman Sachs co do ceny ropy Brent na koniec I połowy 2021 roku. Zdaniem analityków banku inwestycyjnego, ma ona przebić poziom 70 dol. za baryłkę:

Nie brakuje jednak opinii, że obecna zwyżka cen ropy będzie kontynuowana. Takiego zdanie jest między innymi Azerbaijan Socar Traiding SA, który przewiduje wzrost ceny ropy powyżej 100 dol. w kolejnych 18-24 miesiącach.

Podobnego zdania jest także Bank of America, który przewiduje, że w przeciągu następnych kilku lat kurs surowca kilkukrotnie wystrzeli powyżej bariery 100 dol. dzięki poprawie fundamentów i przeprowadzanym na całym świecie programom stymulacji fiskalnej.

Zobacz również: Jak handlować ropą naftową w Plus500?

Pojawienie się takich prognoz może świadczyć o nadmiernym optymizmie panującym na rynku. Jednak warto pamiętać o tym, że popyt na paliwa znacznie odbił w Azji, podczas gdy światowa podaż surowca nadal jest ograniczana przez OPEC+. Obecne redukcje grupy wynoszą 8,2 mln baryłek (uwzględniając dodatkowe dobrowolne ograniczenie Arabii Saudyjskiej). To niemal 30% globalnej podaży.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: cena akcji mercator medical | btc | theppro | kurs eur online | kurs akcji lotos |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here