Naga Marketsspadające ceny ropy naftowejAmerykańska ropa WTI odnotowuje w tym tygodniu spadek o 6 proc., co jest największą tygodniową deprecjacją od maja, ponieważ globalny i słabnący popyt przeważa nad paktem OPEC + dotyczącym przedłużenia ograniczeń dostaw do 2020 r. Rosną również obawy, iż ponowna eskalacja konfliktu z Iranem może zagrozić dostawom.


OPEC nie będzie w stanie wyrównać słabnącego popytu na ropę?

Cena ropy WTI spada od środy, ponieważ powróciły w tym tygodniu obawy o popyt w związku ze spowolnieniem gospodarczym na całym świecie ciągnącym się od USA aż do Chin. Niektórzy analitycy podkreślają, że dodatkowo OPEC i jego sojusznicy będą musieli stawić czoła zagrożeniu dostaw. Ropa straciła na wartości we wtorek 4,8 proc., co było najgorszym wynikiem po spotkaniu Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową w ciągu ostatnich czterech lat. Po dotarciu w rejon psychologicznego poziomu 60,00 USD za baryłkę, notowania rozpoczęły systematyczny spadek.

ropa WTI w piątek na interwale tygodniowym 5 7 19
Ropa WTI w piątek na interwale tygodniowym

Decyzja kartelu o przedłużeniu cięć pozostawia otwarte drzwi dla amerykańskich producentów łupków, aby zdobyć większy udział w rynku. Według Goldman Sachs Group, grupa OPEC będzie musiała ciąć coraz mocniej, aby zrównoważyć słabnący popyt na świecie.

Jeśli stan światowej gospodarki nie ulegnie poprawie, sam popyt prawdopodobnie nie będzie w stanie pokryć stale rosnących zapasów. Napięcia na Bliskim Wschodzie są również potencjalnie zagrożeniem dla cen ropy naftowej, a jakakolwiek eskalacja konfliktu w tym regionie może wykreować dodatkowe problemy – napisał Michael Poulsen, analityk w Global Risk Management.

Brytyjska marynarka wojenna zatrzymała w czwartek w pobliżu Gibraltaru tankowiec podejrzewając, że przewozi on ładunek irańskiej ropy naftowej dla Syrii. W odpowiedzi Iran oznajmił w oficjalnym komunikacie, że zajęcie tankowca z Gibraltaru było nielegalne i wezwał brytyjskiego ambasadora w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w Teheranie do wyjaśnienia sprawy. Niewątpliwie Wielka Brytania, Francja i Niemcy starają się powstrzymać Republikę Islamską od odejścia od międzynarodowego porozumienia, aby zapobiec rozwojowi broni jądrowej w kraju.

Gubernator Banku Anglii Mark Carney w tym tygodniu ostrzegł przed niebezpieczeństwami wynikającymi z rosnącego protekcjonizmu na całym świecie i powiedział, że może nastąpić „powszechne spowolnienie”, które będzie wymagało poważnej reakcji banków centralnych. Z kolei w Stanach Zjednoczonych wskaźnik aktywności fabryki spadł do najsłabszego poziomu od października 2016 r., podczas gdy odczyt z Chin wskaźnika przemysłowego Caixin PMI spadła poniżej 50 po raz pierwszy od czterech miesięcy.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here