Naga Marketsrafineria w tle zachód słońcaW opinii analityków dużego banku inwestycyjnego TD Securities, uczestnicy rynku energii uważnie obserwują nagłówki mediów oczekując spotkania prezydenta Putina i niedawno koronowanego księcia Arabii Saudyjskiej Muhammada ibn Salmana (MBS) w tym tygodniu na G20, co może nadać ton nadchodzącemu spotkaniu OPEC +, co z kolei będzie miało kluczowy wpływ na notowania ropy.


Zobacz również: EBC: Nadchodzi obniżka stóp procentowych o 20 pb oraz QE – prognozy dużych banków

OPEC będzie zmuszony do cięć?

Uczestnicy rynku prawdopodobnie powstrzymają się od zaangażowania dodatkowego kapitału przed wysoce oczekiwanym spotkaniem prezydenta Trumpa i Xi, które wielu postrzega jako kluczowy wskaźnik następnego etapu negocjacji w sprawie konfliktu handlowego – napisano w raporcie.

Członkowie OPEC zdają sobie sprawę z tego, że ryzyko podaży ropy na rynku pozostaje istotnym czynnikiem w trakcie trwających napięć Iranu i USA, wciąż trwającym konfliktem libijskim i wciąż rozpadającą się produkcją wenezuelską. Jednocześnie strona popytu tego równania pozostaje kluczową niewiadomą, a i ona może spadać wraz ze słabnącym wzrostem gospodarczym na świecie i mniejszym zapotrzebowaniem na ropę.

Podejrzewamy, że taki stan rzeczy zapewni przedłużenie umowy OPEC o ograniczeniu dostaw, które naszym zdaniem jest niemal pewne. Dodatkowo kartel może wskazać na dalsze zagrożenia dla globalnego popytu, co otworzyłoby drzwi do „ukrytych cięć” – dodano.

Kurs ropy WTI na ważnym oporze

Notowania amerykańskiej ropy WTI dotarły dziś do istotnego poziomu oporu, w którym konfluencję tworzy psychologiczny poziom 60,00 oraz poziom wymienności. Dalsze cięcia OPEC mogłyby podnieść cenę ropy, a przebicie tego oporu otwarłoby drogę do tegorocznego szczytu 66,66. Z drugiej strony dopiero spadek poniżej poziomu 54,80 oznaczałby wyhamowanie impulsu wzrostowego i powrót do szerszej konsolidacji.

Zobacz również: USD: Kluczowe elementy techniczne stają się negatywne – ABN AMRO

Kurs ropy WTI w środę 26 6 19
Kurs ropy WTI w środę na interwale dziennym


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here