Naga Markets

Ropa runęła poniżej 100 USD za baryłkę. Kryzys energetyczny wywołuje sztorm na rynkachEuropejskie indeksy gwałtownie spadły we wtorek, DAX spadł o 2,91% do 20-miesięcznego minimum poniżej poziomu 12400, głównie z powodu problemów w sektorze energetycznym. Norwegia znacznie ograniczyła eksport gazu i ropy do krajów europejskich. Norwescy pracownicy w sektorze ropy i gazu strajkują i szacuje się, że spadek eksportu gazu może wynieść nawet powyżej 50%.

Ropa naftowa i gaz sieją popłoch na rynkach

Gazprom zmniejszył eksport gazu do Europy o 60,0%, a za tydzień rozpocznie się coroczna konserwacja Nordstream I, więc transfer gazu spadnie do zera. Rosja dużo zarabia na sprzedaży ropy, więc nie można wykluczyć, że transfer gazu nie zostanie wznowiony.Nastroje pogorszyły również ostatnie dane gospodarcze: produkcja przemysłowa we Francji stanęła w miejscu. Francuski wskaźnik PMI dla usług został skorygowany w dół i nastąpiło szerokie spowolnienie aktywności w usługach, ponieważ popyt międzynarodowy słabnie, a koszty rosną.

Zarówno Dow Jones, jak i S&P 500 notują ponad 1% spadek, podczas gdy Nasdaq wymazał wczesne straty i zyskuje 0,50%, przy czym sektor energetyczny, materiałowy, przemysłowy i finansowy najmocniej tracą.

Wiadomość, że prezydent USA Joe Biden może ogłosić już w tym tygodniu wycofanie niektórych amerykańskich ceł na import z Chin nie zwiększyła zaufania inwestorów, ponieważ wielu ekonomistów uważa, że nie będzie to miało dużego wpływu na inflację.

Kontrakty na ropę WTI spadły o ponad 9% do poziomu poniżej 100 dolarów za baryłkę, najniższego od prawie ośmiu tygodni, podczas gdy kontrakty na ropę Brent spadły o ponad 10% do poziomu poniżej 102 dolarów za baryłkę.

Wyprzedaż ropy i obawy o wzrost gospodarczy osłabiły waluty towarowe i euro, które spadło do 19-letniego minimum/

Złoto spadło na krótko o ponad 2,5% i zbliża się do wsparcia na poziomie 1760 USD za uncję, ponieważ dolar amerykański umocnił się do poziomów niewidzianych od 2002 roku.

NED

Obecnie USD i JPY są najlepiej radzącymi sobie głównymi walutami, podczas gdy EUR i CAD pozostają w odwrocie.

Źródło: xStation5

Pomimo ogólnego negatywnego sentymentu główne kryptowaluty odnotowały we wtorek niewielkie straty. Bitcoin jest notowany poniżej 19 700 USD, podczas gdy Ethereum testuje poziom 1100 USD.

Srebro spadło podczas dzisiejszej sesji o ponad 4,0% i zbliża się do ważnego wsparcia na poziomie 18,70 USD, które wyznacza dolne ograniczenie struktury 1:1 oraz zniesienie 61,8% fali wzrostowej rozpoczętej w marcu 2020 roku. 

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: celon akcje wykres | akcje orlenu | giełda xtb | livechat kurs akcji | kurs pgnig | kurs korony czeskiej | lew kurs |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here