Naga MarketsCena ropy WTI spadała poniżej 20 dolarów. Najniżej od marca 2002 rokuAmerykańska mieszanka ropy naftowej WTI traci w poniedziałek ponad 6%, testując (chwilowo) poziomy poniżej 20 dolarów za baryłkę, najniższe od marca 2020 roku. W tym samym czasie ropa brent osuwała się o niemal 8% do poziomu 22,6 dolarów za baryłkę. Taniejąca ropa wpływa również negatywnie na wycenę rosyjskiego rubla oraz dolara kanadyjskiego, które wyraźnie tanieją do dolara.


Kurs ropy narusza psychologiczne wsparcie na wysokości 20 dolarów

Nowy tydzień przynosi minorowe nastroje na rynku surowca, co negatywne udziela się powiązanym z nim walutom. W gronie G-10 widać to po zachowaniu korony norweskiej, oraz dolara kanadyjskiego, które są w gronie najsłabszych.  Na szerszym rynku tanieją rubel i meksykańskie peso. W przypadku niektórych krajów, jak Rosja, sytuacja jest coraz gorsza zapowiadając poważny kryzys finansowo-gospodarczy – komentował Marek Rogalski z DM BOŚ.

Malejący popyt na rynku czarnego złota przy jednoczesnym braku porozumienia co do ograniczenia podaży i wojny cenowej wśród największych producentów surowca spowodowały, że poniedziałek przynosi kolejną falę osunięć i próbę naruszenia psychologicznego wsparcia na wysokości 20 dolarów za baryłkę, którego wybicie otworzyłoby drogę do poziomów w okolicach 10-12 dolarów za baryłkę.

Do jakich poziomów może spaść ropa? To bardzo trudno ocenić, ale zakładając, że nadal będą działać naturalne siły popytu i podaży, to raczej trudno wyobrazić sobie odbicie surowca w sytuacji rozszerzającego się globalnego lockdownu przez koronawirusa. Wyjściem z sytuacji jest interwencja największych graczy na rynku, dla których niskie ceny zaczną być mocno irytujące. Ale nawet wtedy taki ruch będzie miał charakter krótkoterminowego. Wiele w temacie ropy może dać spojrzenie na poniższy, miesięczny wykres FOIL (ropy WTI) – dodawał Rogalski.

Ropa WTI na wykresie miesięcznym. Źródło: DM BOŚ

Poziom 20 USD za baryłkę to ważna psychologiczna bariera. Jest to również poziom cen, który nie pokrywa kosztów wydobycia ropy naftowej w wielu rejonach świata. Dotyczy to m.in. Stanów Zjednoczonych, gdzie wydobycie ropy ze skał łupkowych wciąż jest droższe niż produkcja ze źródeł tradycyjnych – nawet mimo faktu, że w ciągu ostatniej dekady średni koszt wydobycia baryłki ropy z łupków spadł o około połowę – komentowała analityk surowcowa DM BOŚ, Dorota Sierakowska.

Kurs rubla oraz dolar kanadyjski tracą przez taniejącą ropę

Taniejące notowania ropy najpewniej będą motorem dla dalszych spadków rubla. Widoczna na dziennym wykresie USDRUB  formacja flagi może być ich zwiastunem, jeżeli zacznie się realizować. Dodatkowym czynnikiem ryzyka dla RUB będzie też pogarszający się sentyment wokół EM, które są po prostu zbyt biedne, aby zapewnić własnym gospodarkom, mocną osłonę przed korona wirusem – prognozuje Rogalski.

USD/RUB D1. Źródło: DM BOŚ
USD/RUB D1. Źródło: DM BOŚ

Do ruchu wzrostowego powinien powrócić także USDCAD, którego zwyżki dwa tygodnie temu zatrzymały się w rejonie szczytu ze stycznia 2016 r. Potencjalnym czynnikiem rozczarowań dla CAD’a mogą też stać się statystyki związane z COVID-19, w których Kanada na razie radziła sobie relatywnie dobrze, ale czy to się utrzyma? – dodaje analityk DM BOŚ.

USD/CAD W1. Źródło: DM BOS
USD/CAD W1. Źródło: DM BOS


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here