Naga MarketsPrezydent Donald Trump wskazuje palcem
Donald Trump, prezydent USA

Poniedziałek był dniem wolnym w większości europejskich gospodarek, ale Stany Zjednoczone powróciły w pełni na rynki finansowe. Wczoraj opublikowane zostały pewne dane z tej gospodarki, ale inwestorzy byli zaaferowani głównie informacjami płynącymi z Białego Domu na temat ropy naftowej. Ceny ropy wyraźnie wzrosły po tym jak pojawiły się informacje, że Donald Trump nie przedłuży zwolnień z sankcji dla krajów importujących czarne złoto z Iranu.


Notowania ropy brent i WTI w górę, winny Trump?

Zwolnienia te zostały udzielone takim krajom jak Chiny, Japonia, Indie, Korea Południowa czy Turcja. Zwolnienia te przestaną potencjalnie obowiązywać w maju i po tym czasie Stany Zjednoczone mogą nałożyć sankcje finansowe czy gospodarcze, jeśli kraje te zdecydują się w dalszym ciągu kupować ropę od Iranu.

Te artykuły również Cię zainteresują
Przypomnijmy, że sankcje na Iran oraz na kraje importujące ropę z tego kraju zostały nałożone w zeszłym roku, po tym jak jeszcze w 2015 roku doszło do zniesienia sankcji wobec podpisania porozumienia nuklearnego. Obecnie głównym celem Stanów Zjednoczonych jest zmuszenie Iranu do negocjacji nowego porozumienia, które będzie dotyczyło nie tylko kwestii nuklearnych, ale również programu rakiet balistycznych. Jeżeli zwolnienia faktycznie zostaną zniesione, doprowadzi to prawdopodobnie do wyraźnego spadku eksportu ropy w Iranie, co nada presję na dalsze wzrosty cen ropy na świecie. Warto zauważyć, że eksport ropy z Iranu wyraźnie odbił od początku tego roku i za marzec wyniósł 1,3 mln brk na dzień. Jest to niemal 20% całego eksportu Arabii Saudyjskiej.

Tymczasem właśnie Arabia wskazała, że jest w stanie zrekompensować rynkowymi potencjalne spadki eksportu ropy z Iranu, ale najpierw kraj musi ocenić jaki wpływ na rynek doprowadzi potencjalny spadek produkcji z Iranu.

Ropa Brent wyraźnie zyskiwała w poniedziałek w odpowiedzi na decyzję Trumpa. Źródło: xStation5

Widoczna na powyższym wykresie europejska ropa brent testuje we wtorek poziomy 75 USD/baryłkę, co jest najwyższym pułapem od niemal pół roku. W tym samym czasie amerykańska ropa WTI wzrasta powyżej 66 USD/baryłkę, testując poziomu z października ub.r. Obie mieszanki czarnego złota od początku tego tygodnia zyskują już niemal 4%.

Zobacz również: W które surowce warto obecnie inwestować?Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here