Naga Markets1080_bigJedną z najbardziej interesujących tradycji foreksowych stały się coroczne przewidywania Saxo Banku na przyszły rok. Nie są to raczej konkretne dane, lepiej o nich myśleć jako trochę przerysowanych ideach, trendach które mogą panować na rynkach.


Sam Saxo Bank daje wyraźnie znać, żeby nie brać tych prognoz dosłownie, nazywając cykl Outrageous Predictions – dosł. skandaliczne/wygórowane/oburzające prognozy.

Oto 10 szalonych(?) prognoz na przyszły rok:

  1. EURUSD po 1,23. W Europie pojawiła się olbrzymia nadwyżka na bilansie handlu zagranicznego, co w połączeniu ze słabą inflacją powinno umocnić walutę. Rajd zniżkowy już powoli się kończy, pora powrócić do wzrostów na Edku.
  2. Wzrost wartości rosyjskiego rubla o 20%. Do końca 2016 roku połączenie droższych cen surowców oraz zbyt wolne podwyżki stóp przez FED doprowadzą do tego, ze rubel zwiększy wartość o 20% w stosunku do dolara/euro.
  3. Bańka na rynku start-upów technologicznych pęknie. Rok 2016 ma być nowym rokiem 2000, upadnie większość start-upów przyciągających obecnie grube miliardy dofinansowania. Firmy zbankrutują gdy okaże się, że mają problemy z monetyzacją biznesów.
  4. Olimpiada pomoże gospodarce Brazylii. Stabilizacja, wydatki na inwestycje oraz liczne reformy sprawią, że gospodarka Brazylii powróci na właściwe tory.
  5. Demokraci zachowają prezydenturę i odzyskają władzę w Kongresie. Partia Republikanów gwałtownie traci poparcie z powodu problemów wewnętrznych oraz niezdecydowania co do przyszłego kierunku rozwoju. Demokratom może pomóc też fakt złości wśród młodych ludzi chcących zmian w obliczu obecnej stagnacji.
  6. Zawirowania w OPEC przywrócą ropę na poziomie 100 USD. Cena ropy jest obecnie na najniższym poziomie od 2009 roku, niepokój zarówno mniej i bardziej zamożnych członków grupy zaczyna rosnąć. Zaczęły pojawiać się pierwsze znaki zmniejszenia produkcji w krajach spoza OPEC. Grupa zdecyduje w końcu o ograniczeniu produkcji, co doprowadzi do wzrostu cen surowca w okolice 100 USD za baryłkę.
  7. Srebro wystrzeli w górę. W 2016 roku powróci wiara w srebro. Nastroje polityczne idą w stronę ograniczania emisji dwutlenku węgla poprzez wspieranie odnawialnej energii, a srebra używa się w panelach słonecznych, więc popyt na ten metal może wzrosnąć. Wartość srebra może zwiększyć się nawet o jedną trzecią.
  8. Agresywny FED zmasakruje obligacji korporacji globalnych. Pod koniec 2016 roku dojdzie do poważnej podwyżki stóp procentowych, co doprowadzi do wyprzedaży na wszystkich rynkach obligacji, a ich rentowność zacznie maleć.
  9. El Niño wywoła wzrost inflacji. Zdaniem meteorologów upały spowodowane przez El Niño doprowadzą do klęsk suszy w wielu rejonach południowo-wschodniej Azji i w Australii. Doprowadzi to do zmniejszenia plonów i wzrostów cen żywności, co z kolei przełoży się na inflację. Bloomberg Agriculture Spot Index (indeks cen produktów rolnych) ma wzrosnąć w przyszłym roku o 40%. Więcej o szkodach wywołanych katastrofami naturalnymi.
  10. Nierówność uderzy w rynek dóbr luksusowych. W Europie pojawia się trend, żeby zapewnić możliwość zaspokojenia podstawowych potrzeb dzięki wprowadzeniu przychodu podstawowego. W społeczeństwie zmieni się system wartości, dobra luksusowe przestaną być atrakcyjne i sektor ten zapadnie się. O dochodzie podstawowym pisaliśmy TUTAJ.

A jakie są Wasze prognozy na nadchodzący rok?tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here