Naga MarketsNiegdyś zuchwały amerykański przemysł łupkowy, odnotował obfitość w ostatnich latach zdobywając spory udział w rynku. W ostatnich miesiącach producenci z USA koncentrują się na przetrwaniu, a niskie ceny ropy naftowej stawiają ich w niekorzystnej sytuacji w porównaniu do taniej konkurencji OPEC, gdy światowa gospodarka zaczyna się ponownie rozwijać. Ropa WTI wzrasta w środę ponownie przebijając poziom 60 USD za baryłkę.

  • Nawet przy rosnącej cenie ropy, łupki nie powrócą do poziomów sprzed pandemii
  • OPEC + ma ponad 7 milionów baryłek dziennego wydobycia ropy naftowej w rezerwie
  • Rynek oczekuje, że OPEC złagodzi cięcia produkcji, które były najgłębsze w historii

Cena ropy: OPEC chce uniknąć wzrostu aktywności w USA

Przed spowolnieniem wywołanym pandemią kraje OPEC, na czele z Arabią Saudyjską, ograniczyły produkcję, chcąc podnieść ceny w celu finansowania budżetów krajowych zależnych od dochodów z czarnego złota. Skorzystali z tego producenci łupków, zwiększając wydobycie w USA do rekordowego poziomu 13 milionów baryłek dziennie.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jednak uczestnicy tegorocznej najważniejszej konferencji energetycznej dali jasno do zrozumienia, że ​​nawet przy rosnącej cenie ropy naftowej wynoszącej 60 dolarów za baryłkę, łupki nie powrócą do poziomów sprzed pandemii, jak to miało miejsce w przypadku spowolnienia w 2016 roku.

Z kolei Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową i jej sojusznicy, znana jako OPEC +, ma ponad 7 milionów baryłek dziennego wydobycia ropy naftowej w rezerwie. To sprawia, że ​​po raz pierwszy od lat mogą znacznie łatwiej zwiększyć produkcję niż gracze łupkowi.

Obawa o siłę firm łupkowych, które korzystały na ograniczeniu wydobycia OPEC doprowadziła do krótkiej wojny handlowej w marcu 2020 r. Rosja nie zgodziła się na trzyletnie porozumienie w sprawie przedłużenia cięć produkcji, a Arabia Saudyjska odpowiedziała zalaniem rynków ropą. Krótko po tym ceny kontraktów terminowych spadły do minus 40 dolarów za baryłkę.

Spójrzmy prawdzie w oczy. OPEC miał bardzo trudne chwile z dostosowaniem się do amerykańskich graczy łupkowych i ich zdolności do rozwoju przy niskich cenach. Kluczową debatą w OPEC jest to, jaka cena ropy jest wystarczająco niska, aby uniknąć wzrostu aktywności w USA – napisał analityk IHS Markit Raoul LeBlanc.

Lockdown zniszczył jedną piątą światowego popytu na paliwa, a wiele firm łupkowych ogłosiło upadłość, podczas gdy inne organizowały fuzje, aby rozładować dług. Sfrustrowani inwestorzy doprowadzili do spadku cen akcji spółek związanych z energią przez cały 2020 rok.

Najgorsze, co może się zdarzyć dla rynku energii to sytuacja, gdy amerykańscy producenci znów zaczną szybko rosnąć w siłę – powiedział prezes ConocoPhillips Ryan Lance.

Rynek oczekuje, że OPEC złagodzi cięcia produkcji, które były najgłębsze w historii, o około 1,5 miliona baryłek dziennie (baryłek dziennie), a lider OPEC, Arabia Saudyjska, zakończy dobrowolne cięcia w produkcji o 1 milion baryłek dziennie.

Pandemia kończy wzrost wydobycia ropy w USA. Grafika Reuters

Ropa naftowa powyżej 60 USD za baryłkę

Ropa WTI konsoliduje w tym tygodniu przy poziomie 60 USD za baryłkę, z 44,63 USD na początku grudnia. W ocenie ekspertów jest wystarczająco wysoki poziom, aby zwiększyć zyski amerykańskich producentów, biorąc pod uwagę ostatnie cięcia kosztów.

W przeszłości rosnące ceny skłaniały firmy zajmujące się łupkami do zwiększenia produkcji. 60 dolarów za baryłkę ropy naftowej skłoniłoby kiedyś firmy do szybkiego powrotu do pracy platform wiertniczych i flot szczelinowych. Jednak tym razem tak się nie dzieje.

Amerykańscy producenci nie połknęli przynęty – dodał LeBlanc.

Prywatne firmy prawdopodobnie zwiększą aktywność na polach naftowych, ale nie na tyle, aby znacząco zwiększyć produkcję w USA, stwierdził LeBlanc.

Poważny spadek aktywności w USA wraz z wysokimi wskaźnikami spadku cen łupków i presją ze strony społeczności inwestycyjnej na utrzymanie dyscypliny zamiast wzrostu oznacza, że aktywność sektora łupkowego nie wróci tam, gdzie była przed lockdownem – podsumował dyrektor generalny Occidental Petroleum Vicki Hollub.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Kurs ropy WTI na interwale dziennym, tradingview
Kurs ropy WTI na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: funt brytyjski | ropa forum | pkn orlen cena akcji | eur pln stooq |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here