Naga MarketsPlatforma wydobywcza ropyBieżący tydzień na rynku ropy naftowej przynosi przewagę strony popytowej. Wczorajsza sesja była już szóstą z rzędu wzrostową sesją na rynku tego surowca. W rezultacie, notowania amerykańskiej ropy naftowej WTI przekroczyły już poziom 61 USD za baryłkę. Z kolei notowania ropy Brent poruszają się w okolicach 65,60 USD za baryłkę (dzisiejsza zniżka na wykresie wynika z rolowania kontraktów).


Ropa naftowa: echa wrześniowych ataków na saudyjskie instalacje naftowe

Ceny ropy naftowej obecnie znajdują się na najwyższych poziomach od połowy września, czyli od czasu, w którym nastąpiła ich skokowa zwyżka po atakach dronowych na instalacje naftowe w Arabii Saudyjskiej. Wydarzenie to na parę tygodni pozbawiło Arabię Saudyjską połowy możliwości wydobywczych, jednak straty zostały szybko naprawione.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Ataki z połowy września przyczyniły się do wzrostu napięć na Bliskim Wschodzie. Stany Zjednoczone i Arabia Saudyjska oskarżyły o nie Iran, natomiast kraj ten wypierał się ataków. Obecnie sprawa na nowo przyciągnęła uwagę inwestorów ze względu na prowadzone przez Amerykanów śledztwo, które wykazało, że atak dronowy nadszedł z północy. Iran ponownie został wymieniony jako najbardziej prawdopodobne źródło ataków. Niemniej, tego typu wnioski były oczekiwane na rynku, więc nie wzbudziły wśród inwestorów większych emocji.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Cena miedzi na drodze do piątego wzrostowego tygodnia

W bieżącym tygodniu na rynku miedzi dominowała strona popytowa. Ceny miedzi zwyżkowały systematycznie od poniedziałku, a dopiero dzisiaj notowania kierują się w dół. Niemniej, bilans całego tygodnia ma dużą szansę być dodatni – a jeśli tak będzie, to ceny miedzi zanotują już piątą z kolei tygodniową zwyżkę.

Stronie popytowej na rynku tego surowca w ostatnim czasie sprzyjało złagodzenie relacji handlowych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, a Chinami. Kwestia uchylenia części ceł oraz porozumienia pierwszej fazy jest obecnie kluczowym czynnikiem cenotwórczym na rynku miedzi.

Pozytywny sentyment na rynku miedzi może być jednak krótkotrwały. Po pierwsze, Amerykanom i Chińczykom wciąż jest daleko do ostatecznego kompromisu handlowego, a sprawa ta najprawdopodobniej będzie miała jeszcze wiele zwrotów akcji i pozostanie w centrum uwagi inwestorów przez dłuższy czas. Po drugie, na globalnym rynku finansowym nie ustają obawy o spowolnienie światowej gospodarki, które w istotny sposób mogłoby przekładać się na popyt na miedź.

Notowania miedzi w USA – dane dzienne
Notowania miedzi w USA – dane dzienne


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here