Naga MarketsRopa od początku roku podrożała o ponad 30%! Imponująca zwyżka na rynku surowcaCena ropy naftowej WTI w czwartek rano wybiła do nowych 13-miesięcznych maksimów kontynuując niezwykle imponującą zwyżkę, która od początku tego roku przyniosła wzrost kursu o ponad 30%. Poznaliśmy już także dane Energy Information Administration o tym, jakich strat produkcyjnych doznał sektor naftowy w USA w zeszłym tygodniu.

  • Ciężka zima w Teksasie sparaliżowała wydobycie ropy w stanie będącym sercem przemysłu naftowego w USA.
  • Spotkanie OPEC+ już wkrótce. Planowane jest na 4 marca.
  • Dodatkowe ograniczenia produkcji przez Arabię Saudyjską planowane są także na marzec.

Kurs ropy w lutym zyskał ponad 21%

Cena ropy naftowej WTI notowanej na amerykańskiej giełdzie surowcowej NYMEX w czwartek wzrasta o 0,36% do 63,46 dol. za baryłkę i dobija do nowych 13-miesięcznych szczytów. Dwudniowa przecena sprzed tygodnia została zatem całkowicie zanegowana, a luty jak do tej pory przyniósł zwyżkę notowań surowca o 21,5%.

Te artykuły również Cię zainteresują
 

Ropa od początku roku podrożała o ponad 30%! Imponująca zwyżka na rynku surowca
Notowania ceny ropy WTI. Źródło: tradingview.com

Notowania ceny ropy WTI. Źródło: tradingview.com

Nowe lokalne maksima wyznacza także ropa naftowa Brent notowana na europejskiej giełdzie ICE, która drożeje do 67,36 dol. za baryłkę zyskując w czwartek 0,18%.

Ropa od początku roku podrożała o ponad 30%! Imponująca zwyżka na rynku surowca
Notowania ropy Brent. Źródło: tradingview.com

Ku zaskoczeniu analityków, dane Energy Information Administration dotyczące zmiany poziomu rezerw ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych potwierdziły szacunki przekazane przez American Petroleum Institute dzień wcześniej. Zapasy wzrosły o 1,28 mln baryłek, podczas gdy konsensus analityków mówił o spadku o 5,19 mln baryłek.

Częściowo, taki stan rzeczy może być spowodowany niedawnymi estymacjami co do wielkości strat produkcyjnych jakie poniósł sektor naftowy w związku z zaskakująco surową zimą w Teksasie. Początkowo, spodziewano się redukcji wydobycia o nawet 3 do 4 mln baryłek dziennie.

Opublikowane w środę dane EIA pokazały jednak, że straty te wyniosły około 1 mln baryłek dziennie, czyli nieco ponad 10% łącznej dziennej amerykańskiej produkcji ropy naftowej.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Mieszany wpływ na rynek ropy miały zapowiedzi szefa Fed Jerome’a Powella wygłoszone we wtorek. Stwierdził on, ze na ten moment nie ma podstaw do podnoszenia stóp procentowych, a amerykańska gospodarka wymaga jeszcze poprawy sytuacji na rynku pracy oraz zwiększenia inflacji.

Z jednej strony, luzowanie polityki monetarnej może stymulować popyt na paliwa, ale z drugiej – takie słowa świadczą o tym, że powrót do normalności może potrwać nieco dłużej. Zatem dłużej potrwa także powrót popytu na ropę do stanu sprzed pandemii.

Zobacz również: Jak handlować ropą naftową w Plus500?

Bez wątpienia, kluczowe nadal są ograniczenia podaży surowca wprowadzone przez OPEC+. Ich wpływ należy postrzegać jako główny czynnik wzrostu cen ropy w lutym. O tym, jak będą wyglądać plany grupy na kolejne miesiące, inwestorzy dowiedzą się po zaplanowanym na 4 marca spotkaniu. W agendzie uwzględniona jest kwestia redukcji wydobycia.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: cena akcji mercator medical | btc | theppro | kurs eur online | kurs akcji lotos |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here