Naga Marketsrafineria w tle zachód słońcaRopa naftowa silnie spada w piątek, niwelując niemal cały zysk z tego tygodnia, gdy wznowione obawy o wpływ koronawirusa przyćmiły nadzieję, że chińskie wysiłki stymulacyjne złagodzą spadek popytu. Ropa WTI spada dziś 1,5 procent i znalazła się ponownie poniżej 53 USD/brk. Z kolei ropa Brent od wczorajszego szczytu spadła 2 USD i kosztuje dziś ok. 58 USD/brk.


Kurs ropy naftowej pod presją geopolitycznych ryzyk

Notowania czarnego złota silnie wzrosły na początku tego tygodnia po informacjach, że Chiny, Korea Południowa i Singapur rozpoczęły działania mające na celu ochronę wzrostu gospodarczego w obliczu koronawirusa i jego wpływie na firmy i sektor podróżniczy. Chiny ogłosiły środki mające na celu zwiększenie handlu zagranicznego i zmniejszenie kosztów finansowania zewnętrznego, podczas gdy Singapur obiecał 4,6 miliarda dolarów na wsparcie gospodarki.

Jednak według Goldman Sachs Group Inc., rynek towarów przedwcześnie zdyskontował dobre informacje, koncentrując się na planowanym bodźcu i ignorując natychmiastowe ryzyka.

Częstotliwość infekcji spadła w Hubei, epicentrum epidemii, ale niepokój inwestorów wkradł się ponownie, gdy wirus rozprzestrzenia się na całym świecie. Światowa Organizacja Zdrowia oznajmiła, że ​​jeśli kraje nie zareagują teraz silnie na wybuch, rozprzestrzenienie się poza Chinami może stać się szerszym zagrożeniem. Akcje azjatyckie poddały się silnej korekcie pod koniec tygodnia, a złoto ponownie wzrosło.

Towary są gotowe do wyprzedaży. Chińska gospodarka jeszcze nie wróciła do poziomu sprzed epidemii, tworząc znaczne niedobory na kluczowych rynkach – powiedział Jeff Currie, szef działu badań towarów w Goldman Sachs w Londynie.

Wyższe ceny były ostatnio również wspierane przez zagrożenie ze strony podaży, w szczególności amerykańskie sankcje wobec jednostki Rosneft PJSC, które mogą utrudniać eksport z Wenezueli oraz wybuch przemocy w Libii.

Mniejszy niż oczekiwano wzrost zapasów ropy w USA również pozytywnie wpływa na obraz globalnej podaży. Zapasy wzrosły w ubiegłym tygodniu o 415 000 baryłek, znacznie poniżej prognozowanego 3,2 miliona baryłek wzrostu analityków ankietowanych przez Bloomberga.


Prawdziwe akcje i futures z dźwignią nawet 5x!
SPRAWDŹ NAS
Kurs ropy Brent na interwale dziennym,tradingviewcom
Kurs ropy Brent na interwale dziennym,tradingviewcom


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here