Naga MarketsProdukcja ropy naftowej w Rosji najmniejsza od prawie roku.

Końcówka maja na rynku ropy naftowej była okresem zdecydowanej przewagi strony podażowej. Notowania ropy gatunku WTI zakończyły miniony tydzień w okolicach 53 USD za baryłkę, a ceny ropy Brent zbliżyły się do poziomu 61 USD za baryłkę. W przypadku obu rodzajów surowca oznacza to najniższe poziomy cenowe od lutego bieżącego roku.

Dzisiejsza sesja na rynku tego surowca rozpoczyna się spokojnie. Notowania ropy naftowej poruszają się w konsolidacji. Co prawda pesymistyczne nastroje nie opuszczają inwestorów, ale jednocześnie pojawiły się ostatnio także informacje, które mogą wspierać stronę popytową w kolejnych tygodniach i miesiącach.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

W niedzielę z Rosji napłynęły dane o tamtejszym spadku produkcji ropy naftowej w maju. W poprzednim miesiącu wydobycie ropy w Rosji wyniosło średnio 11,11 mln baryłek dziennie, co jest najniższym poziomem od czerwca 2018 roku. Dla porównania, w kwietniu br. średnia produkcja ropy naftowej w Rosji wynosiła 11,23 mln baryłek dziennie. Spadek produkcji ropy w Rosji w minionym miesiącu miał związek z zaburzeniami w eksporcie, a dokładniej – z przerwą w dostawie surowca ropociągiem Przyjaźń po informacjach o zanieczyszczeniu surowca. W maju eksport ropy z Rosji tym ropociągiem wyniósł średnio 4,209 mln baryłek dziennie, podczas gdy w kwietniu znajdował się on na poziomie 4,494 mln baryłek dziennie.

Powyższe dane pokazują, że produkcja ropy naftowej w Rosji znajduje się poniżej limitu deklarowanego w porozumieniu naftowym, wynoszącego 11,18 mln baryłek dziennie. Jednocześnie, spadek wydobycia był jedynie przejściowy i nie był on znaczący, co sprawia, że wczorajsze dane nie miały zbyt silnej wymowy.

Jednocześnie, warto pamiętać, że Rosja nadal nie zadeklarowała się jednoznacznie w sprawie przedłużenia porozumienia naftowego. Politycy z tego kraju dotychczas przekazywali sprzeczne informacje – możliwe, że do ostatniej chwili nie będzie wiadomo, czy Rosja dołączy do porozumienia na kolejne miesiące, czy jednak zrezygnuje z tej formy współpracy z OPEC. Wybór dla Rosji jest trudny – z jednej strony, dołączenie do porozumienia będzie mocniej wspierało ceny ropy (a to dla tego kraju jest korzystne), ale z drugiej strony, będzie ono oznaczało oddawanie większego pola konkurencji, w tym Amerykanom.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Cena złota najwyższa od dwóch miesięcy.

Ostatnie dni maja przyniosły wyczekiwane odbicie w górę notowań złota. Cena tego kruszcu dynamicznie wzrosła, a podczas piątkowej sesji przekroczyła z powrotem poziom 1300 USD za uncję. Dzisiaj rano zwyżka jest kontynuowana, a notowania złota sięgnęły już okolic 1320 USD za uncję. To najwyższy poziom cen od końcówki marca tego roku.

W piątek siłą napędową do zwyżek cen złota było osłabienie amerykańskiego dolara. Indeks USD spadł z tegorocznych maksimów, a jego negatywna korelacja z notowaniami złota otworzyła pole do wzrostu cen kruszcu. Jednak wciąż jest zbyt wcześnie, aby osądzić, czy ten ruch będzie trwały. Odreagowania spadkowego na amerykańskim dolarze można było się spodziewać z czysto technicznego punktu widzenia, jednak USD trzyma się relatywnie mocno w średnio- i długoterminowej perspektywie.

Zarówno złoto, jak i amerykański dolar, odgrywają rolę tzw. bezpiecznych przystani na globalnych rynkach finansowych. Ostatni wzrost awersji inwestorów do ryzyka (związany głównie z międzynarodową polityką handlową USA) przyciągnął inwestorów na oba te rynki, jednak dolar w minionych tygodniach okazał się atrakcyjniejszy. Złoto dopiero teraz wyrwało się z trzymiesięcznego ruchu spadkowego i zaczęło radzić sobie lepiej.

Notowania złota – dane dzienne


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here