Naga MarketsŻurawie pompowe ropy naftowejNotowania europejskiej ropy brent osuwały się w czwartek poniżej 55 dolarów za baryłkę i testowały poziomy najniższe od 15 miesięcy, w reakcji na środową podwyżkę stóp procentowych Rezerwy Federalnej, która pogłębiła obawy inwestorów dotyczące braku istotnego popytu w obliczu nadmiernej produkcji. W tym samym czasie amerykańska mieszanka WTI również testuje ponad roczne minima.


Najgorszy kwartał ropy naftowej od czterech lat?

Kontrakty terminowe na ropę brent spadły aż o 4,5 proc. do najniższego poziomu od września 2017 r. Inwestorzy unikają aktywów obarczonych ryzykiem, ponieważ prezes Jerome Powell nie zdołał rozwiać obaw, że polityka Fed zdławi globalny wzrost, co również spowodowało spadek wartości rynku akcji. Zapasy ropy naftowej w jednym z kluczowych amerykańskich centrów magazynowych wzrosły do najwyższego poziomu od stycznia.

cena ropy vs zapasy USA
Rosnące zapasy ropy w USA czwarty tydzień z rzędu w porównaniu do spadków cen ropy WTI. Źródło: Bloomberg

Surowiec zmierza w kierunku najsilniejszego kwartalnego spadku od czterech lat, pomimo porozumienia między OPEC i sojusznikami kartelu w sprawie cięcia dziennej produkcji o 1,2 mln baryłek od stycznia. Podczas gdy minister energetyki Arabii Saudyjskiej Khalid Al-Falih powiedział, że jest przekonany co do przedłużenia umowy w kwietniu, to jego zapewnienie, które pojawiło się jeszcze przed wejściem w życie paktu, tylko uwydatniło obawy panujące na rynku. Tymczasem światowi inwestorzy są zaniepokojeni kontynuowanym przez FED cyklem normalizacji polityki pieniężnej.

ropa brent 20 grudnia

Wartość kontraktów na ropę brent rozliczanych w lutym spadła aż o 2,60 USD do 54,64 USD za baryłkę na londyńskiej giełdzie ICE Futures Europe. WTI w tym samym czasie traciła 2,35 USD 45,82 USD za baryłkę na nowojorskiej giełdzie Mercantile Exchange. Styczniowy kontrakt wygasł w środę po zyskaniu 96 centów do 47,20 dolarów. Łączny wolumen obrotów w czwartek był o 55 procent powyżej średniej 100-dniowej.

Geopolityka i stopy procentowe negatywnie wpływają na rynek

W środę saudyjski minister Al-Falih powiedział, że obecny spadek cen nie jest oparty na podaży i popycie na ropę, ale wynika częściowo z czynników geopolitycznych, stóp procentowych w USA, siły amerykańskiej waluty i spekulacji inwestorów. Dodał jednak, że OPEC będzie “potrzebować więcej czasu” na ograniczenie produkcji, aby zrównoważyć rynek.

“To katastrofa dla OPEC”, powiedział Eugen Weinberg, szef działu badań nad towarami w Commerzbank AG we Frankfurcie. “Zdecydowanie potrzeba będzie czasu, aby fundamenty się poprawiły”.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here