Naga MarketsRopa naftowa wydłuża swoją dotychczasobąbelek powietrza w benzynie podświetlony na żółtową przecenę spadając do najniższego poziomu od ponad dwóch dekad. Spadki mają miejsce w wyniku obaw, że na świecie braknie miejsc do magazynowania surowca, gdy cięcia produkcji wprowadzone przez OPEC okazały się niewystarczające, aby poradzić sobie z malejącym popytem na świecie.

  • Teksańscy nabywcy oferują zaledwie 2 dolary za baryłkę
  • Notowania ropy WTI spadają o 19%, a Brent jedynie o około 3%
  • Rynek ropy silnie uzależniony od rozwoju COVID-19

Zobacz również: Czy WTI będzie kosztować 10 USD za baryłkę?

Te artykuły również Cię zainteresują
Cięcia OPEC nie zdołały zniwelować spadku popytu

opec2 ccNotowania ropy WTI spadają dziś o 19% do mniej niż 15 USD za baryłkę po utracie prawie jednej piątej wartości w zeszłym tygodniu. Wygląda na to, że umowa OPEC + i innych producentów nie zdołała przeciwdziałać uderzeniu popytu spowodowanemu przez okaleczoną globalną gospodarkę.

Nabywcy w Teksasie oferują zaledwie 2 dolary za baryłkę niektórych strumieni ropy naftowej, co zwiększa prawdopodobieństwo, że amerykańscy producenci będą musieli wkrótce płacić klientom za odbiór ropy z ich rąk.

9,7 miliona baryłek dziennych cięć produkcyjnych uzgodnionych przez OPEC + wygląda blado w porównaniu ogromnym spadkiem popytu. Chiny ogłosiły w piątek swój pierwszy kryzys gospodarczy od dziesięcioleci, co wskazuje na to, co nastąpi on także w innych dużych gospodarkach, które jeszcze nie zniosły blokad spowodowanych przez koronawirusa. Pojawiły się jednak pewne oznaki optymizmu, ponieważ liczba zgonów zmniejszyła się w Nowym Jorku i niektórych najbardziej dotkniętych krajach europejskich.

Obecne ceny pokazują, że obniżki OPEC + okazały się nieistotne, a ceny ropy znów są na łasce wirusa. Dopóki nie zbliżymy się do zniesienia blokady w Stanach Zjednoczonych, kurs może dryfować jeszcze niżej lub pozostać w zasięgu obecnych poziomów – powiedziała Vandana Hari, założycielka Vanda Insights w Singapurze.

Zapasy ropy w Cushing (największy magazyn w USA) wzrosły o 48% do prawie 55 milionów baryłek od końca lutego, jak podają dane Energy Information Administration. Według ostatnich statystyk hub miał roboczą pojemność 76 milionów na dzień 30 września. W dalszym ciągu rosną obawy, że w Stanach Zjednoczonych zabraknie pojemności magazynowej, poinformował w komunikacie bank ANZ (Australia & New Zealand Banking Group).

Załamanie cen odbija się echem w przemyśle naftowym. Wydobywający ropę zamknęli w zeszłym tygodniu 13% amerykańskiej floty wiertniczej, ponieważ rosnąca na całym świecie nadwyżka surowca spowodowała drastyczne obniżenie rentowności i anulowanie wielu projektów.

Zmniejszenie produkcji, które widzieliśmy lub powinno nastąpić, nie jest wystarczające, aby pokryć spadek od 25 do 30 milionów baryłek dziennego zapotrzebowania, które zostało zniszczone przez Covid-19. Musimy zobaczyć szczyt zachorowań na całym świecie, aby uzyskać wyraźniejszy obraz, na ile ucierpiał globalny popyt– powiedział David Lennox, analityk zasobów w Fat Prophets w Sydney.

Zobacz również: WSJ: Ropa naftowa może spaść w okolice zera dolarów za baryłkę

Kurs ropy ponownie tąpnął w dół. WTI kosztuje zaledwie 15 USD/brk.

Notowania ropy naftowej typu WTI odnotowują kolejną sesję silnej przeceny, która skierowała kurs na 21-letnie minima. W przypadku dalszej deprecjacji cena surowca może spaść w okolice dołka z 1998 roku na poziomie 10,50 USD. Z drugiej strony presja sprzedających powinna się utrzymać dopóki nie widać szczytu zachorowań na koronawirusa oraz dopóki cena nie wzrośnie powyżej kluczowego oporu 26 USD.

Kurs ropy WTI na interwale miesięcznym, tradingviewcom
Kurs ropy WTI na interwale miesięcznym, tradingviewcomConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here