Naga MarketsRopa naftowa znów zyskuje. Jak będzie wyglądać zapowiadane uwolnienie rezerw w USA?Poniedziałkowa sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się zwyżką. Niemniej, odbicie notowań w górę było niewielkie i sięgnęło zaledwie połowy piątkowej zniżki – co pokazuje, że na rynku tego surowca na dobre zagościli sprzedający. Wszystko oczywiście za sprawą zapowiadanych działań największych gospodarek świata,  zmierzających ku obniżeniu cen ropy naftowej.

Ropa naftowa: USA szykuje program uwolnienia rezerw surowca

Krajom takim jak Stany Zjednoczone czy Chiny, niższe ceny ropy naftowej są na rękę. Co prawda oba te państwa są ważnymi producentami ropy naftowej, ale jednocześnie, są także jej największymi konsumentami. Wysokie ceny surowca uderzają więc w tamtejsze biznesy i gospodarstwa domowe. Wywieranie presji na spadek cen ropy naftowej to także jeden ze sposobów na walkę z podwyższoną inflacją.Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Dzisiaj najprawdopodobniej poznamy szczegóły programu uwolnienia rezerw ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych, z SPR (Strategic Petroleum Reserve). Najprawdopodobniej będzie to miało formę tzw. „swapu”, czyli po prostu pożyczki ropy naftowej z SPR przez spółki z sektora naftowego, z zamiarem oddania surowca (w formie przetworzonej lub nie) w późniejszym terminie.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

O ile takie „pożyczanie” ropy naftowej z SPR czasem się zdarza, gdy konkretne firmy stoją w obliczu jakichś nadzwyczajnych zaburzeń podaży, np. zniszczeń wywołanych huraganem lub uszkodzeń infrastruktury (np. ropociągu), to awaryjna wyprzedaż rezerw przez rząd jest rzadkością. Dotychczas zdarzyła się ona jedynie trzy razy: podczas wojny w Zatoce Perskiej w 1991 r., po uderzeniu huraganu Katrina w 2005 r. oraz na skutek wojny w Libii w 2011 r.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: amica akcje notowania | cena złotego | kurs rubla | amica cena akcji | akcje amica | euro dolar wykres | cena akcji livechat |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here