whitebit

Wyhamowanie zwyżek na rynku ropy naftowej

Za wyhamowanie zwyżki w dużym stopniu odpowiadają czynniki geopolityczne – a dokładniej, komunikat ze strony Izraela mówiący o tym, że zakończył on już serię ataków w Strefie Gazy. Nie musi to oznaczać jeszcze, że w tym rejonie świata będzie spokojniej, bowiem w ubiegłym tygodniu Izrael odrzucił propozycję rozejmu ze strony Hamasu, wywołując tym samym pytania o to, na ile porozumienia jest możliwe i czy mogłoby ono nastąpić szybko.Czynniki geopolityczne – w tym przede wszystkim konflikt zbrojny na Bliskim Wschodzie – były główną przyczyną zwyżek cen ropy naftowej w poprzednim tygodniu. Jednak o ile ten czynnik nadal ma znaczenie, to jest on kontrowany przez obawy związane z popytem na ropę naftową, które działają na notowania negatywnie.

Te obawy wynikają m.in. z jastrzębiego podejścia do polityki monetarnej wielu banków centralnych, w tym amerykańskiej Rezerwy Federalnej. W piątek do tych obaw dorzuciły się także informacje o wzroście liczby funkcjonujących wiertni ropy naftowej w USA, przekazane w raporcie Baker Hughes. Sygnalizuje on możliwość dalszego wzrostu wydobycia ropy w USA.

Warto jednak mieć na uwadze, że w tym tygodniu handel na rynkach surowców, w tym także na rynku ropy naftowej, może być spokojny ze względu na rozpoczęte w Chinach obchody Nowego Roku Księżycowego. Dzisiaj zresztą wolne ze względu na święto ma wiele giełd azjatyckich.

Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>Dalsza część artykułu pod filmem
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Autor poleca również: Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>Conotoxia


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>
  • Powiązane zagadnienia:
Finansistka i przedsiębiorca, analityk rynków surowcowych w Domu Maklerskim BOŚ, wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu TREND. Autorka książki „Świat surowców” – pierwszego w Polsce kompleksowego podręcznika dotyczącego inwestowania na rynkach towarowych. Ekspert rynków finansowych w mediach, a także wykładowca i szkoleniowiec w zakresie inwestowania na rynkach surowcowych. Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej na kierunku Finanse i Rachunkowość ze specjalizacją bankowość inwestycyjna. Pasjonatka podróży i miłośniczka sportów wodnych.